fot. PAP/Paweł Supernak

Szef Lasów Państwowych: Trybunał Sprawiedliwości UE stał się stroną sporu ws. Puszczy Białowieskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zamiast być arbitrem, stał się stroną sporu ws. Puszczy Białowieskiej – ocenił dziś dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Szef Lasów Państwowych podsumował w ten sposób poniedziałkowe wysłuchanie stron: Komisji Europejskiej i przedstawicieli Polski przez unijny trybunał, ws. postanowienia o czasowym wstrzymaniu wycinki drzew. Siedliska na terenie Puszczy zaatakował kornik.

Konrad Tomaszewski przyznał dziś na konferencji prasowej, że po raz pierwszy miał do czynienia z sytuacją, w której wiceprezes Trybunał Sprawiedliwości nakłaniał przedstawiciela Komisji Europejskiej, żeby zmienił oczekiwania wysłowione we wniosku i wystąpił o nałożenie kar.

Pełnomocnik Komisji Europejskiej Katarzyna Hermann, której zabrakło merytorycznego przygotowania, skorzystała z podpowiedzi sędziego. Nie skonsultowała tego jednak z Komisją. [czytaj więcej]

Konrad Tomaszewski uważa, że to dyskwalifikuje poniedziałkowe posiedzenie.

– Taka kultura europejska sprawia, iż adwokat, przedstawiciel czy reprezentant jakiegoś organu nie może zmienić wytycznych, które uzyskał dla reprezentowania organu – w tym wypadku Komisji Europejskiej – bez porozumienia z Komisją Europejską. To jest rzecz niebywała, żeby ad hoc zmienić swoje oczekiwania. To jest drugie kuriozum, to jest coś co, moim zdaniem, w zasadzie dyskwalifikuje to posiedzenie, jeżeli byśmy osadzali to posiedzenie w jakimś ładzie prawnym – komentował Konrad Tomaszewski.

Polska odrzucała oskarżenia i złożyła wniosek o uchylenie zakazu. Prawdopodobnie jeszcze we wrześniu Trybunał rozstrzygnie, czy nakaz o wstrzymaniu wycinki drzew zostanie utrzymany.

RIRM

drukuj