Lasy Państwowe ruszają z akcją „Leśne osocze, leśna krew”
Lasy Państwowe we współpracy z Narodowym Centrum Krwi organizują akcję oddawania krwi i jej składników oraz osocza od ozdrowieńców po COVID-19 – poinformowały Lasy Państwowe. Akcja „Leśne osocze, leśna krew” potrwa do końca 2021 r.
Leśnicy zwracają uwagę, że we wszystkich regionalnych centrach krwiodawstwa brakuje krwi i jej składników.
„Zapasy tej życiodajnej substancji są na wyczerpaniu, brakuje nie tylko krwi tych najrzadszych grup, ale często także tych najpopularniejszych” – podkreślono.
Jak wskazano w informacji zamieszczonej na stronie Lasów Państwowych, krew jest potrzebna cały rok, a od jej dostępności często zależy ludzkie życie i zdrowie.
„Dlatego tak ważne jest odbudowanie stanu jej zapasów sprzed pandemii. Rośnie także zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców, które łagodzi objawy choroby” – zwrócono uwagę.
Gdzie i jakiej grupy krwi najbardziej brakuje, można sprawdzić [tutaj].
Lasy wyjaśniły, że w odpowiedzi na apele centrów krwiodawstwa zorganizowano akcję oddawania krwi i jej składników „Leśne osocze, leśna krew”, która potrwa do końca 2021 roku. Krew mają oddawać leśnicy z całej Polski oraz ich bliscy.
Dziś @ESiarka razem z szefem #LasyPaństwowe Andrzej #Konieczny.m zainaugurowali akcję "Leśne osocze, leśna krew."Wiemy, że w okresie pandemii brakuje krwi, dlatego do końca roku #leśnicy wesprą potrzebujących, oddając osocze i🩸Akcja potrwa przez cały rok. https://t.co/VE5v1yJdem pic.twitter.com/FxAh0Ob73z
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) January 27, 2021
„Krew to bezcenny dar. Cieszymy się, że możemy się nim podzielić. Leśnicy są zawsze wrażliwi na los innych, dlatego starają się być tam, gdzie potrzebna jest pomoc” – zwrócił uwagę Andrzej Konieczny, szef LP.
Do oddawania osocza przez ozdrowieńców zachęca Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.
„Jako jeden z pierwszych ozdrowieńców zachęcam wszystkich do włączenia się w tę akcję wsparcia. Solidaryzując się z chorymi, przekażmy bezcenny lek życia” – zaznaczył Edward Siarka.
Lasy Państwowe wyjaśniły, że aby wziąć udział w akcji, każdy, kto jest gotowy podzielić się krwią, może udać się do wybranego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i podać hasło „Leśne osocze, leśna krew”.
„Od jednej osoby pobiera się ok. 450 ml krwi. Do operacji serca potrzeba sześć jednostek krwi, a do przeszczepu wątroby nawet 20. Najwięcej krwi potrzebują ofiary wypadków drogowych, nawet 50 jednostek” – przypominają leśnicy.
LP dodały, że leśnicy od początku pandemii udzielają pomocy w walce z koronawirusem. Jednostki Lasów Państwowych łącznie przekazały kilka milionów złotych na tę walkę m.in. dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Nadleśnictwa wspierają ośrodki medyczne, służby mundurowe, domy dziecka i domy pomocy społecznej ze swojego terenu.
PAP