[UJAWNIAMY] Mamy nagranie z wysłuchania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Kompromitacja pełnomocnik KE i precedens ze strony Trybunału

TV Trwam dotarła do nagrania z poniedziałkowego wysłuchania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE strony polskiej ws. decyzji TSUE o wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Potwierdza ono m.in. niekompetencję Katarzyny Hermann reprezentującej stronę Komisji Europejskiej.

W poniedziałek w Luksemburgu, gdzie odbyło się wysłuchanie, Polskę reprezentowali: minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Przeciwko państwu polskiemu występowała Komisja Europejska reprezentowana przez Katarzynę Hermann. Pełnomocnik Komisji – co podkreślali już wcześniej korespondenci m.in. Radia Maryja i RMF FM – była zupełnie nieprzygotowana. Unijna urzędnik myliła regulamin Trybunału z traktatami UE, a nawet niepoprawnie odmieniała nazwę Rzeczypospolitej Polskiej. Na właściwą dla KE drogę naprowadzał ją Antonio Tizzano, wiceprezes TSUE.

Słuchaj nagrania:

Podczas wysłuchania doszło też do precedensu ze strony Trybunału. Wcześniej KE chciała stwierdzić na podstawie art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, że Polska naruszyła postanowienia TSUE, nie realizując nakazu natychmiastowego wstrzymania wycinki na terenach Puszczy Białowieskiej. Następnie – na podstawie art. 260 – chciała nałożyć kary finansowe za jego nierealizowanie. Artykuł dotyczy jednak wyroków, nie zaś postanowień tymczasowych, KE miała tu więc wątpliwości. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaproponował inne, dotychczas niestosowane rozwiązanie: sędzia stwierdził, iż ma ogólne przepisy na zasądzenie sankcji. Chodzi tu o art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu UE. To poważny precedens, który może otworzyć instytucją Unii Europejskiej drogę do karania państw członkowskich w nowy sposób.

RIRM

 

 

drukuj