Szczecin wstrzymuje finansowanie in-vitro

Decyzja o finansowaniu z budżetu miasta Szczecina metody in vitro została zawieszona. To mały sukces – ocenia Joanna Szałata z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie.

Wczoraj szczecińscy radni podczas sesji rady miasta zdjęli z porządku obrad projekt uchwały dotyczący finansowania zabiegów in vitro w latach 2013-2016. – Radni stosunkiem głosów 18 do 11 wyrzucili z porządku obrad głosowanie tego projektu.

– Na pewno jest to jakiś mały sukces. Jedna maleńka bitwa w wojnie została wygrana. Nie jest to sukces tylko i wyłącznie osób, które zbierały podpisy, ale to jest sukces, na który składa się wiele czynników. Każdy w jakiś sposób miał w tym udział. Z jednej strony ludzie, którzy zbierali podpisy, z drugiej strony komitet obywatelski bardzo zasilał swoimi kompetencjami i rangą, ale była też potężna grupa osób, która objęła opieką modlitewną akcję od początku do samego finału. – mówi Jaonna Szałata.

Jednak jak dodaje Joanna Szałata decyzja o finansowaniu in vitro odwleka się w czasie. Ponowne wprowadzenie projektu pod głosowanie już zgłosili radni SLD.

-Tak naprawdę mamy na chwilę uśpioną sytuację, która wróci. Sprawa in-vitro nie jest do końca załatwiona. W tej chwili miasto nie będzie finansowało, ale już jeden z radnych SLD zapowiedział, że na przełomie stycznia i lutego SLD przygotuje poprawkę do budżetu i raz jeszcze przychyli się, by ten projekt został wniesiony pod głosowanie. To, że w tej chwili mamy sprawę wygraną nie znaczy, że ten temat nie wróci tym bardziej, że rząd zapowiedział wprowadzenie finansowania in-vitro – dodała Joanna Szałata.

Przypomnijmy, że w proteście przeciwko finansowaniu metody in vitro z budżetu miasta w Szczecinie powstał obywatelski komitet. W ramy projektu obywatelskiego, zebrano blisko 14 tys. podpisów przeciwko projektowi ustawy.

Podpisy to również wyraz sprzeciwu wobec samej metody in vitro. Jej przeciwnicy byli obecni również podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Szczecin. Uczestniczyła w niej także spora grupa młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zaangażowana w obronę życia.

RIRM

drukuj