fot. TV Trwam News

Światowy Dzień Walki z Rakiem

W Centrach Onkologii w niektórych miastach Polski odbędą się dziś „Drzwi Otwarte”. Akcja ma związek ze Światowym Dniem Walki z Rakiem, obchodzonym jutro. „Drzwi Otwarte” przygotowały placówki m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu i Radomiu.

Osoby, które tego dnia odwiedzą placówki będą mogły skorzystać z bezpłatnych, profilaktycznych badań m.in. cytologicznych czy mammografii, a także skorzystać z konsultacji specjalistów w zakresie onkologii. W przypadku wykrycia niepokojących objawów czy nieprawidłowości będą oni kierowani na dalsze badania.

Do skorzystania z okazji do badań zachęca dr Tomasz Mierzwa, koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Nie ma osoby, której ten problem nie dotyczy. Problem nowotworów złośliwych jest problemem stale narastającym. Na liście zgonów wśród wszystkich schorzeń, to właśnie nowotwory są na miejscu drugim, po chorobach krążenia. Osobom, które mówią „wolę nie wiedzieć” muszę powiedzieć, że jest to efektem powiedziałbym „magicznego myślenia”. Nie ucieknie się przed problemem. Zadajmy sobie dzisiaj pytane czy nie lepiej iść skontrolować swoje narządy np. piersi i w większości dowiedzieć się, że są zdrowe, a jeżeli nie, to bardzo wczesną zmianę szybko wyleczyć? Czy udawać, że mnie ten problem nie dotyczy, ale on się odezwie za kilka lat ze zwielokrotnioną siłą i może spowodować zupełnie inne leczenie, zupełnie inne zagrożenie i zupełnie inne rokowania w przebiegu choroby – podkreśla dr Tomasz Mierzwa.

Zgodnie z najnowszymi danymi tylko w 2015 r. w Polsce odnotowano ponad 163 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe, oraz ponad 100 tys. zgonów nowotworowych.

Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że liczba osób, które zachorują w ciągu najbliższych 15-20 lat podwoi się.

Badacze wskazują jednak, że większość nowotworów determinowanych jest przez czynniki zewnętrzne, na które mamy wpływ i zalecają zapoznanie się, oraz stosowanie porad, które mają na celu zmniejszenie zagrożenia zachorowania. Można je znaleźć na stronie www.12sposobownazdrowie.pl.

RIRM/TV Trwam News

drukuj