Maj miesiącem badania ciśnienia krwi

Najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce jest nadciśnienie tętnicze krwi. Jest ono diagnozowane nawet u 40 procent dorosłych osób, czyli u 12,5 mln Polaków.  Główną przyczyną nadciśnienia tętniczego jest nadwaga i otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej.

O tym, że możemy mieć problemy z nadciśnieniem tętniczym mogą świadczyć m. in. duszności, zaczerwienienie twarzy, bóle głowy, kołatanie serca czy też złe samopoczucie. Takich objawów nie należy lekceważyć, ponieważ mogą one doprowadzić do bardzo poważnych chorób, mówi prof. Maciej Banach, Kierownik Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Nadciśnienie tętnicze jest zdradliwą jednostką chorobową, bo wiele lat może przebiegać bezobjawowo i nagle, jak się pojawi i pacjenci do nas trafiają do kliniki, to często już mają powikłania, dlatego to jest tak bardzo ważne, żeby nie lekceważyć jakichkolwiek pierwszych oznak – tłumaczy prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Nadciśnienie tętnicze to jedna z głównych przyczyn zawałów serca, udarów mózgu i chorób nerek, a więc schorzeń, które prowadzą do inwalidztwa oraz zgonów. Główną przyczyną podwyższonego ciśnienia jest zły styl życia, dlatego przy łagodnym nadciśnieniu nie jest konieczne zażywanie leków, a jedynie zmiana nawyków – wskazuje prof. Piotr Jankowski.

– Czasem rzeczywiście mamy tendencję do mówienia, że trzeba zażywać lek, ale (…) podstawą leczenia tętniczego jest zdrowy styl życia: ograniczenie spożycia soli, dieta bogata w warzywa i owoce, nisko tłuszczowy nabiał, regularna aktywność fizyczna – wyjaśnia prof. Piotr Jankowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Aby dać sobie szansę na wczesne wykrycie choroby, należy dokonywać regularnych pomiarów ciśnienia krwi. Do tego zachęca akcja Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego, w którą zaangażowało się ok. 100 krajów. Jej organizatorzy chcą podnieść świadomość pacjentów w zakresie zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadciśnienie tętnicze.

– Celem organizatorów jest przebadanie ok. 25 mln ludzi, cel dla Polski również ambitny od 50 do 250 tys. osób zbadanych w miesiącu maju – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak, krajowy koordynator akcji.

Osoby dorosłe, które badania ciśnienia tętniczego nie wykonywały przez ostatni rok zostaną poddane obserwacji. Jeśli wynik pomiaru będzie wskazywał na rozpoznanie nadciśnienia tętniczego, pacjent otrzyma pisemną poradę z zaleceniami dotyczącymi dalszych działań.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl