fot. flickr.com

Straż Pożarna zaleca przegląd instalacji grzewczych

Zbliża się sezon grzewczy – warto już zadbać o okresowy przegląd instalacji grzewczych. Chodzi o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przed uruchomieniem urządzeń grzewczych należy zadbać o ich właściwy stan.

Szczególnie ważne jest czyszczenie kominów, instalacji oraz wentylacji.

W wielu przypadkach takie działania pomogą uniknąć niebezpiecznych zdarzeń, a czasami nawet uratować życie.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób. Zatrucia czadem nasilają się głównie w okresie grzewczym – mówi rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

– Nie wolno nam zasłaniać kratek wentylacyjnych. Pamiętajmy również o właściwej wentylacji naszych pomieszczeń, chociażby przez otwieranie okien, aby następował pełen proces spalania. Musimy również wiedzieć o tym, że objawy zatruciem tlenkiem węgla są bardzo niepozorne. Są one zbliżone do objawów grypy. Ból głowy, zawroty głowy czy ewentualne osłabienie może wskazywać, że w naszym domu niewłaściwie działa dane urządzenie, którym dogrzewamy nasze mieszkanie. Aby zapobiec tym tragediom, do których dochodzi, Państwowa Straż Pożarna zaleca, aby nasz dom, nasze mieszkanie, wyposażyć w czujkę tlenku węgla – podkreśla Paweł Frątczak.  

O tym, jak groźne mogą się okazać zaniedbania, świadczą statystyki. Państwowa Straż Pożarna ubiegłym roku odnotowała ponad 11 tys. pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe i blisko 600 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe.

Ponadto w sezonie ogrzewczym Staż Pożarna odnotowała blisko 4 tys. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym ponad 2 tys. osób poszkodowanych i 50 ofiar śmiertelnych.

RIRM

drukuj