Warszawa: dziś główne obchody Dnia Strażaka

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się dziś centralne obchody Dnia Strażaka – z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. W wielu miejscowościach odbędą się pokazy sprzętu ratowniczo-gaśniczego, zawody, koncerty, festyny. W Państwowej Straży Pożarnej służy prawie 30 tys. strażaków.

W stolicy obchody Dnia Strażaka rozpoczną się krótką pielgrzymką do Katedry św. Floriana na warszawskiej Pradze (z jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP przy ul. Marcinkowskiego). O godz. 8 w katedrze odbędzie się Msza św. w intencji wszystkich strażaków, ich rodzin i absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, którzy na Placu Piłsudskiego dostaną promocje na pierwszy stopień oficerski.

W głównych obchodach na placu ma uczestniczyć m.in. prezydent Andrzej Duda, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz nowy (powołany w grudniu ub.r.) komendant główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Leszek Suski. Będą obecni ministrowie rządu, parlamentarzyści, a także rodziny promowanych oficerów.

Wręczone zostaną odznaczenia państwowe, a na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce. Uroczystość zakończy defilada strażaków.

Po południu na Placu Piłsudskiego szef MSWiA Mariusz Błaszczak spotka się ze strażakami z grup specjalistycznych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy.

W ostatnich dniach resort spraw wewnętrznych zatwierdził nowe zasady przyznawania dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych, w których służy kilkaset tysięcy strażaków w całym kraju. Do tej pory środki finansowe, w ramach dotacji na realizację zadań ochrony przeciwpożarowej, były przekazywane przez MSWiA zarządowi głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP na podstawie corocznie zawieranej umowy.

Szef MSWiA upoważnił komendanta głównego PSP do podziału środków dla jednostek OSP w poszczególnych województwach. Podział wydatków majątkowych (15 mln zł) zostanie dokonany proporcjonalnie do liczby powiatów w województwie, natomiast wydatki bieżące (21 mln zł) proporcjonalnie do liczby jednostek OSP w województwie.

– Wprowadzone zmiany pozwolą na bardziej racjonalny podział środków finansowych przeznaczonych dla ochotniczych straży pożarnych. Komendanci wojewódzcy znają specyfikę regionów, w których pracują, a to pozwala odpowiednio zdiagnozować potrzeby jednostek OSP – tak o zmianach finansowania OSP mówił szef MSWiA.

W PSP służy prawie 30 tys. strażaków, a w ochotniczych formacjach straży pożarnej – kilkaset tysięcy. Ich patronem jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anneso w górnej Austrii w 304 roku. Relikwie św. Floriana przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny, na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła jedna z dzielnic Krakowa – Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl