fot. twitter.com/KGPSP

Polscy strażacy są już w Grecji; Będą pomagać w gaszeniu pożarów

Kolumna 46 pojazdów ze 143 polskimi strażakami jest już w Grecji – poinformowały dziś wieczorem Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu oraz Komenda Główna PSP.

Od kilku dni Grecja walczy z ogromnymi pożarami. Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego minister spraw wewnętrznych i administracji polecił Komendantowi Głównemu PSP skierować do tego kraju strażaków, którzy wesprą swoich greckich partnerów.

„Na tę chwilę polskie Moduły GFFFV są już w Grecji” – poinformowała wrocławska komenda wojewódzka.

Polscy strażacy najprawdopodobniej zostaną skierowani na wyspę Eubeę, gdzie jest obecnie najgorsza sytuacja pożarowa – przekazał dowódca polskich strażaków w Grecji, bryg. Michał Langner z KG PSP.

„Polscy strażacy wjechali na teren Grecji!! Zmierzają do miejsca noclegu (ok. 40 km). Rano wyruszą do miejsca docelowego, prawdopodobnie będzie to wyspa Evia – napisała w poniedziałek wieczorem na Twitterze KG PSP.

https://twitter.com/KGPSP/status/1424802981317423107

Pożary, które pustoszą m.in. tereny na północ od Aten, pociągnęły za sobą już 2 ofiary śmiertelne. Ewakuowano tysiące osób. Do pożarów doszło na wyspie Eubea, a także na Krecie, gdzie ogień został już opanowany oraz na Peloponezie, gdzie sytuacja jest stabilna, ale w dalszym ciągu w pogotowiu pozostaje tam kilkuset strażaków.

Według szacunków europejskiego systemu informacyjnego o pożarach lasów (EFFIS), w pierwszych dziesięciu dniach pożarów w Grecji ogień zniszczył łącznie 56 tys. ha terenu.

PAP

drukuj