fot. PAP/Wojtek Jargiło

SP chce ustanowienia Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny

Suwerenna Polska przygotowała projekt ustawy o ustanowieniu 27 listopada Narodowym Dniem Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Lider formacji, Zbigniew Ziobro, i wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski, oddali w piątek hołd ofiarom przy Rotundzie Zamojskiej.

Szef Suwerennej Polski, Zbigniew Ziobro, w trakcie piątkowej uroczystości powiedział w Zamościu, że mieszkańcy tej ziemi podczas okupacji niemieckiej podjęli walkę o wolność oraz własną tożsamość. Dodał, że należy im się pamięć.

– Była to zwycięska walka i determinacja. Chwała im za to! Musimy mieć w pamięci ich poświęcenie i tę ofiarę. Musimy mieć też w pamięci tysiące dzieci Zamojszczyzny, które zostały wywiezione do Niemiec. Część nich została zgładzona w tragicznych warunkach w obozach przejściowych, a część została zgermanizowana. Nigdy nie wróciły do swoich rodzin. To straszna tragedia. Ona zasługuje na prawdziwy film – powiedział minister Zbigniew Ziobro.

Niemcy rozpoczęli akcję wysiedlania ludności polskiej z Zamojszczyzny w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Akcja spotkała się z silnym oporem. Największa bitwa powstania zamojskiego miała miejsce 1 lutego 1943 roku pod Zaborecznem. Zakończyła się zwycięstwem Polaków.

Do sierpnia 1943 roku Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny ok. 100 tysięcy osób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl