Solidarna Polska: Jesteśmy lojalnym koalicjantem

Jesteśmy lojalnym koalicjantem, bardzo nam zależy na dokończeniu reform; będziemy i chcemy współpracować z Prawem i Sprawiedliwością – mówił we wtorek polityk Solidarnej Polski Tadeusz Cymański. Dodał, że decyzja prezydenta o zawetowaniu ustaw o SN i KRS została przyjęta z konsternacją przez obóz władzy.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych. W poniedziałek prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Po ogłoszeniu tej decyzji, doszło do serii spotkań w gronie kierownictwa PiS. Wieczorem odbyły się także spotkania władz Solidarnej Polski i Polski Razem.

„Jesteśmy lojalnym koalicjantem, bardzo nam zależy na dokończeniu reform. To trudny moment, nie ukrywamy tego” – mówił PAP Tadeusz Cymański relacjonując postanowienia z poniedziałkowego spotkania władz Solidarnej Polski.

„Będziemy i chcemy współpracować, to jest przekaz najważniejszy” – dodał poseł.

Tadeusz Cymański podkreślił, że decyzję prezydenta „trzeba przyjąć”.

„Była ona niezwykle trudna dla niego, to nie jest żadną tajemnicą, że została przyjęta z pewną dezorientacją w naszym obozie, również wśród polityków” – dodał.

Jak zaznaczył polityk, „byłoby szaleństwem przypuszczać, że prezydent, jak niektórzy powiedzieli, przeszedł do obozu zdrady. To są słowa złe, niedobre”. Poseł wyraził też nadzieję, że cały obóz władzy, zarówno posłowie, rząd, prezydent, jak i wyborcy „staną na wysokości zadania i zdadzą najtrudniejszy egzamin”.

„To jest egzamin nie tylko z dojrzałości politycznej, ale również egzamin emocjonalny, bo w tym wszystkim jest dużo nadziei, rozczarowań, goryczy, emocji, czasem niezrozumienia też (…). Wierzę w to, że racje logiki i odpowiedzialności za państwo wezmą górę nad emocjami” – mówił pos. Cymański.

„Chcieliśmy szybko to zrobić (przeprowadzić reformę sądownictwa), możliwe, że za szybko, ale intencja i diagnoza są ciągle takie same” – podkreślił poseł.

Zdaniem Tadeusza Cymańskiego, wątpliwości dotyczące reformy sądownictwa, wyrażane nie tylko przez opozycję, odbiły się echem w wetach Dudy. Zaznaczył, że jest zaskoczony „bardzo niedobrą postawą opozycji”, która po decyzji o zawetowaniu ustaw mogła „przynajmniej złagodzić przekaz”. Według niego, namawianie do dalszych protestów, pokazuje, że opozycji nie chodzi o reformę sądownictwa, a o walkę z PiS-em.

„Jeżeli odpowiedzialność i dobra wola, wyzbycie się emocji, może czasem nawet osobistych, w tych kwestiach weźmie górę, zobaczymy dobry efekt tej całej sytuacji, w myśl powiedzenia >>nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło<<” – oświadczył Tadeusz Cymański.

Solidarna Polska wraz z Prawem i Sprawiedliwością oraz Polską Razem wchodzi w skład rządzącej Zjednoczonej Prawicy. Liderem Solidarnej Polski jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

PAP/RIRM

drukuj