Solidarna Polska składa projekt dotyczący ułatwienia w dostępie do broni m.in. dla byłych żołnierzy i funkcjonariuszy

Solidarna Polska złożyła projekt noweli Ustawy o broni i amunicji. Nasz projekt nie jest liberalizacją dostępu do broni, ale racjonalizacją i zapewnieniem dostępu do niej m.in. dla żołnierzy, także Obrony Terytorialnej, i członków organizacji proobronnych – mówiła poseł Anna Maria Siarkowska.

Marcin Romanowski, wiceszef resortu sprawiedliwości, wskazywał, że poselski projekt nowelizacji Ustawy o broni i amunicji powstał we współpracy z ekspertami i ma na celu wzmocnienie obronności narodowej.

„W projekcie wprowadzamy nową przesłankę dostępu do broni w postaci przesłanki obrony narodowej, a także racjonalizujemy wiele przepisów w zakresie dostępu do broni, w szczególności znacząco ułatwiając dostęp do broni dla byłych żołnierzy i funkcjonariuszy” – mówił.

Anna Maria Siarkowska, poseł Solidarnej Polski, podkreślała – nawiązując do wojny na Ukrainie – że ludzie nie mogą być bezbronni, zwłaszcza gdy bezpieczeństwo w Europie jest tak bardzo zagrożone. Zwracała uwagę, że po agresji Rosji na Ukrainę „Litwa bardzo szybko wyciągnęła wnioski z obecnej sytuacji i zmieniła przepisy o dostępie do broni funkcjonariuszy sił zbrojnych, członków organizacji proobronnych i obrony terytorialnej”.

https://twitter.com/AnnaSiarkowska/status/1549692710763876352

„Zrobiła to w ciągu kilkunastu dni od początku agresji Rosji na Ukrainę. Polska niestety do tej pory w żaden sposób nie zmieniała przepisów” – zauważyła.

Anna Maria Siarkowska zaznaczyła, że projekt Solidarnej Polski nie jest liberalizacją dostępu do broni, ale „racjonalizacją i zapewnieniem dostępu do niej przede wszystkim dla żołnierzy sił zbrojnych, Obrony Terytorialnej i członków organizacji proobronnych”.

Jak tłumaczyła, status żołnierza zawodowego, żołnierza terytorialnej służby wojskowej oraz status żołnierza aktywnej rezerwy będzie umożliwiał posiadanie broni typu wojskowego.

„To służby mundurowe, które są odpowiedzialne w pierwszej kolejności za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom, więc muszą mieć możliwości posiadania tego typu broni w taki sposób, ażeby mogli jej szybko użyć w czasie wojny. Nasz projekt odpowiada na tę potrzebę” – przekonywała.

Polityk przyznała, że wcześniej złożono inne projekty dotyczące dostępu do broni – Partii Republikańskiej i Kukiz’15 – i wyraziła nadzieję na współpracę z pozostałymi środowiskami politycznymi w tej kwestii.

Zaznaczyła też, że Solidarna Polska jest otwarta na uwagi do projektu, zwłaszcza ze środowisk proobronnych i zapraszała do konsultacji przedstawionej propozycji.

„Jesteśmy otwarci na uwagi. Można je przesyłać na adres mojego biura poselskiego” – mówiła Anna Maria Siarkowska.

W marcu 2022 roku grupa posłów PiS i Kukiz’15 złożyła już w Sejmie poselski projekt nowej Ustawy o broni i amunicji, który ma na celu uproszczenie procedury przyznawania pozwoleń na broń palną i odejście od „uznaniowości” organu wydającego pozwolenie. Projekt zakłada ułatwienie w dostępie do broni dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP, w tym także żołnierzy WOT, oraz funkcjonariuszy innych państwowych formacji uzbrojonych – zwolnienie z badań i egzaminów.

Z kolei na początku czerwca br. Partia Republikańska poinformowała o przygotowaniu projektu, który ma na celu zwiększenie dostępności do broni. Jak informowali politycy ugrupowania, chodzi w nim o dostęp dla organizacji, które swój statut zarejestrują w MON, MSWiA lub w resorcie sportu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl