fot. Nasz Dziennik/ Marek Borawski

Senackie komisje za nowelą ustawy o RTV

Połączone senackie komisje: kultury i ustawodawcza bez poprawek przyjęły projekt nowelizacji ustawy o RTV. Podwyższa on dwukrotnie opłaty koncesyjne dla nadawców telewizyjnych z 12 do ok. 26 mln zł.

11 senatorów było za, 4 przeciwnych, jeden wstrzymał się od głosu. Zmiany te mogą uderzyć zwłaszcza w TV Trwam, która stara się o miejsce na multipleksie cyfrowym.

– Przyjęcie tego projektu bez poprawek może oznaczać wykluczenie cyfrowe, które będzie dokonywane według kryterium finansowego. Może się okazać, że KRRiT prędzej, czy później uzna swój błąd i przyzna koncesję. Natomiast zostanie ustalona tak wysoka opłata za koncesję, że w praktyce będzie ona niemożliwa do zrealizowania. Mielibyśmy do czynienia z pewnym zabiegiem socjotechnicznym typu „jesteśmy za a nawet przeciw” – powiedział senator Jan Maria Jackowski.

Sprawa kontrowersyjnej ustawy o RTV będzie poruszona jutro –  podczas posiedzenia Senatu.

W środę ten punkt będzie rozpatrywany podczas posiedzenia Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Odbędzie się także dyskusja. Należy się spodziewać, że jako grupa senatorów złożymy wniosek przywracający pierwotne zapisy tej ustawy, a więc nie zwiększające wysokość opłat koncesyjnych – zaznaczył senator Jan Maria Jackowski.

Tymczasem bardziej niebezpieczną ustawą jest nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. PO chce zwiększyć opłaty za częstotliwości dla nadawców radiowych z 2,5 mln do 19 mln zł, a dla nadawców telewizyjnych z 240 tys. do 10 mln zł.

Jeżeli mamy w sposób odpowiedzialny stanowić prawo to nie możemy wprowadzać kwot, które tak naprawdę są kompletnie absurdalne. Poza tym dajemy bardzo niebezpieczne narzędzie, które może tym którzy będą się w dalszej kolejności ubiegać o częstotliwości czy koncesję dojść do blokowania; do podniesienia progu wejścia na takim poziomie, że ci którzy już teraz mają koncesję czy nadają będą chronieni, ponieważ tak wysoko podniesie się barierę wejścia, że czy słabszym czy mniejszym uniemożliwi się de facto korzystanie z tego – powiedział senator Grzegorz Czelej, przewodniczący senackiej Komisji Kultury.

Nowelę prawa telekomunikacyjnego senatorowie rozpatrzą w listopadzie. Wcześniej projekt trafi do senackiej komisji Gospodarki Narodowej.

Tymczasem organizowane są marsze w obronie TV Trwam. Najbliższe odbędą się w niedzielę w Olkuszu i 27 października w Jarosławiu i Lęborku.

Trwa także akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam. Do dzisiaj podliczono 2 mln  383 tys. 554 kopie podpisów.

Medioznawca, dr Hanna Karp zwróciła uwagę na wielkie społeczne poparcie Radia Maryja. To ewenement w skali Europy, a nawet i świata – dodała.

W Polsce Radio Maryja, czyli ten nadawca społeczny ma tak wielkie poparcie społeczne. W całości jest utrzymywane z datków słuchaczy i rozwinęło się do tego stopnia, na taką skalę. Zwykle media społeczne nie dochodzą aż do takiego etapu, że w jakiś sposób stanowią znaczny procent słuchalności całego rynku medialnego. To jest ewenement w skali powiedziałabym nawet całego świata, na pewno Europy – powiedziała dr Hanna Karp.

 

Wypowiedź senatora Jana Maria Jackowskiego:


Pobierz Pobierz 

Wypowiedź  senatora Grzegorza Czeleja:


Pobierz Pobierz 

Wypowiedź dr Hanny Karp:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj