Toruńska geotermia sukcesem na skalę światową

Odwierty geotermalne w Toruniu to sukces na skalę światową – stwierdził prof. Jan Szyszko – były minister środowiska. W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej pod hasłem „Europa Wielkich Szans” odbył się  jeden z paneli XI międzynarodowej konferencji.

Panel konferencji z cyklu „Gospodarowanie dwutlenkiem węgla i odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Europy” odbył się pod haseł „Odnawialna energia szansą zrównoważonego rozwoju Europy”. W środę kolejny panel konferencji odbędzie się w Brukseli.

Podczas dzisiejszego spotkania geotermia w Toruniu przedstawiona była jako alternatywa dla energii z wiatru, czy słońca.

 – Chcemy pokazać społeczności międzynarodowej wielki sukces, sukces w zakresie odnawialnych źródeł energii. A tym sukcesem na pewno jest geotermia toruńska. Wydajność tego jednego otworu wydobywczego potencjalnie to 700 m3 wody o temp. powyżej 65 st. A więc jest to swego rodzaju rekord świata. Chcemy to również pokazać dlatego, że odnawialne źródła energii to priorytet w tej chwili całej Unii Europejskiej – zaznaczył prof. Jan Szyszko, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja powiedział, że pomimo wielu trudności budowa toruńskiej geotermii trwa i niewykluczone, że w ciągu dwóch lat zostanie ukończona budowa term.

 – Zrobione są dwa połączone odwierty. Walczyliśmy o to co najmniej dwa lata. Cały czas napotykamy na przeszkody. Kiedy zrobiliśmy odwierty  otrzymaliśmy pismo, że nie możemy wykonywać dalszych prac. Decydenci naszych czasów. Nie poddaliśmy się. Teraz możemy pracować, mamy wszystkie pozwolenia. Mam nadzieje, że za dwa lata przyjadą państwo tutaj ze strojami specjalnym. Ufam także, że konferencje będzie można zorganizować już w gorących źródłach – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.

Inż. Artur Michalski, członek Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego rozwoju mówił, że prąd z wiatru jest bardzo drogi.

Energia wiatrowa to jest generalnie wiatr. Wiatry w Polsce są słabsze lub lepsze. Sporo do tego typu energetyki dopłacamy z danin powiedzmy publicznych. Jest to jednak energetyka, która obciąża nasz budżet, a więc wszyscy za to płacimy. Trzeba teraz racjonalnie do tego podejść, czy jest ekonomicznie uzasadnione abyśmy dopłacali aż tyle, a może powinniśmy jeszcze więcej dopłacać. To trzeba przeanalizować i zrobić sobie taki swoisty rachunek sumienia, czy powinniśmy w tę stronę iść – powiedział inż. Artur Michalski.

W  konferencji uczestniczyli eksperci z kraju i z zagranicy, posłowie ale też studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Szkoły Głównej Handlowej z Warszawy.

Poseł Anna Paluch stwierdziła, że temat energii odnawialnej jest dziś pomijany przez rządzących.

 – Ten temat jest zbyt mało akcentowany, a jego waga, jego doniosłość na to zasługuje. Spodziewam się przede wszystkim popularyzacji tej bardzo istotnej formy zyskiwania energii, tego że w świadomości społecznej lepiej się zapisze fakt, że odnawialne źródła energii to kierunek, którego rozwijanie jest naszym interesem. To też jest spotkanie środowisk naukowych. Jest to okazja do wymiany informacji, do upowszechniania dobrych rozwiązań – powiedziała poseł Anna Paluch.

Natomiast dr inż. Piotr Długosz w swoim wystąpieniu, poświęconym możliwościom energii geotermalnej w Polsce, wskazał na jej zalety o których niewiele się mówi.

Taką główną zaletą, w odróżnieniu wiatru i solaru jest to, że mamy ją dostępną 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Niezależnie od tego czy świeci słońce, czy wieje wiatr. Możemy ją regulować, możemy pobierać taką ilość energii, jaką potrzebujemy w lecie mniejszą, w zimę większą. Jest ona bardzo elastyczna. Jest lokalnym źródłem energii na miejscu, nie potrzeba importować jej, to są powiedziałbym znane już fakty dla wszystkich. Oczywiście nie produkuje CO2 ani NOx – zaznaczył dr inż. Piotr Długosz.

 

Wypowiedź prof. Jana Szyszko:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź inż. Artura Michalskiego:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź poseł Anny Paluch:


Pobierz Pobierz


RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl