fot. PAP/Artur Reszko

Sekc. M. Nowakowska-Brynda w Radiu Maryja: Do działań w Grecji zostały skierowane dwa nasze moduły, ale zapewniam, że u nas w kraju jesteśmy bezpieczni

Do działań w Grecji zostały skierowane dwa nasze moduły. To one stanowią największą ilość strażaków z Małopolski i Wielkopolski. Natomiast proszę się nie martwić sytuacją, która jest w Polsce, dlatego że na miejscu zostają kolejne moduły, kolejne zabezpieczenia w postaci naszych strażaków. Zapewniam Państwa, że u nas w kraju jesteśmy bezpieczni i możemy czuć, że strażacy zawsze ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo każdego mieszkańca naszego kraju – mówiła sekc. Monika Nowakowska-Brynda z wydziału prasowego Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Europa walczy z pożarami. Najgłośniej w mediach słychać o rozprzestrzeniającym się ogniu w Grecji, ale napływają już informacje o innych regionach naszego kontynentu.

Niestety, podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. To one mają największy wpływ na to, co dzieje się w tych państwach. Warunki pogodowe wpływają na wilgotność ściółki. Jeśli zanotujemy spadek poniżej 28 proc., znacznie zwiększa się podatność na jej zapalenie. Las jest doskonałym materiałem palnym, o czym wiemy doskonale. Jednak, aby powstał pożar, potrzebne jest źródło ognia, a o to nie trudno w takich warunkach, kiedy przez długi czas utrzymuje się wysoka temperatura – wskazała sekc. Monika Nowakowska-Brynda.

Gość Radia Maryja została zapytana, czy pożary, które nawiedzają greckie wyspy, są tylko efektem naturalnym, czy powstały przez ludzką ingerencję.

O tym, że mogą takie sytuacje nastąpić, mówili już wcześniej synoptycy i klimatolodzy. Jesteśmy na to przygotowani jako Państwowa Straż Pożarna – odpowiedziała.

Sekc. Monika Nowakowska-Brynda mówiła też o działaniach, jakie podjęła PSP w ramach pomocy Grecji.

Tutaj zakres pomocy jest bardzo szeroki. Doświadczyliśmy pożarów w skali, jakiej większość z nas nigdy w życiu nie widziała. Sytuacja na miejscu jest bardzo trudna, dynamiczna, zmienia się praktycznie z godziny na godzinę. Naszym zadaniem jest nie tylko gaszenie samego pożaru, ale też niedopuszczenie, by przedostał się do pobliskich miejscowości. Nieustanie sprawdzamy prognozy pogody, szczególnie pod kątem porywów wiatru i jego kierunku, ponieważ jest to bardzo znaczący czynnik, bardzo wpływający na rozwój pożaru. W momencie gwałtownej zmiany kierunku wiatru, doprowadza on do sytuacji, której pożar może zagrażać bazie operacji, jak było to w 2021 roku. To bardzo trudne warunki. Pracujemy w bardzo dużym zadymieniu, w wysokiej temperaturze. Strażacy dają z siebie wszystko – wyjaśniła.

Do działań w Grecji zostały skierowane dwa nasze moduły. To one stanowią największą ilość strażaków z Małopolski i Wielkopolski. Natomiast proszę się nie martwić sytuacją, która jest w Polsce, dlatego że na miejscu zostają kolejne moduły, kolejne zabezpieczenia w postaci naszych strażaków. Zapewniam Państwa, że u nas w kraju jesteśmy bezpieczni i możemy czuć, że strażacy zawsze ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo każdego mieszkańca naszego kraju – dodała.

Sekcyjna została zapytana, jak wygląda sytuacja z zagrożeniem pożarowym w naszym kraju.

Głównie na północy, ale też i na wschodzie kraju, jak i w środkowej Polsce, występuje średnie i małe zagrożenie pożarowe w lasach, szczególnie województwo kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, północna część województwa mazowieckiego, także województwo podlaskie, pomorskie jest to małe i średnie zagrożenie pożarowe w lasach. Warto zawsze pamiętać o tym, aby bezpiecznie zachowywać się w tych miejscach, aby unikać pożarów w naszych lasach – podkreśliła.

Gość Radia Maryja skierowała również apel.

Pamiętajmy, że w lasach i terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk czy nawet wrzosowisk, jak również w odległości 100 metrów od granicy lasów całkowicie zabronione jest rozniecanie ognia poza wyznaczonymi miejscami. Pamiętajmy też o tym, że wypalanie wierzchniej warstwy gleby, pozostałości roślinnej, palenie za wyjątkiem utwardzonych dróg, pobytu ludzi zawsze będzie stwarzało zagrożenie, więc warto nie zapominać o tych podstawowych zasadach – podkreśliła sekc. Monika Nowakowska-Brynda.

Całą rozmowę można odsłuchać [tutaj].

 radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl