fot. pixabay.com

Sąd Najwyższy Nowej Zelandii podał, że czynne prawo wyborcze dla osób od 18. roku życia jest dyskryminujące

Sąd Najwyższy Nowej Zelandii orzekł w poniedziałek, że czynne prawo wyborcze, które przysługuje wszystkim, którzy w dniu głosowania ukończyli 18 lat, jest dyskryminujące, zmuszając parlament do dyskusji nad tym, czy należy obniżyć granicę wieku.

Sąd Najwyższy uznał, że czynne prawo wyborcze, które przysługuje wszystkim, którzy w dniu głosowania ukończyli 18 lat, jest niezgodne z krajowym prawem (Bill of Rights), które daje ludziom prawo do bycia wolnym od dyskryminacji wiekowej po ukończeniu 16 lat – poinformowała agencja Reutera.

Decyzja ta uruchamia proces, w którym sprawa musi trafić pod obrady parlamentu i zostać rozpatrzona przez parlamentarną komisję selekcyjną. Nie zmusza jednak parlamentu do zmiany wieku wyborczego.

Grupa młodych aktywistów o nazwie „Make It 16” wniosła sprawę dwa lata temu, argumentując, że młodzi ludzie powinni mieć prawo do głosowania w kwestiach takich jak polityka dotycząca zmian klimatycznych, gdyż to właśnie one szczególnie wpływają na ich przyszłość.

Grupa twierdzi na swojej stronie internetowej, że nie ma wystarczającego uzasadnienia, aby powstrzymać 16-latków od głosowania, gdy mogą prowadzić samochód, pracować na pełny etat i płacić podatek.

„To historyczne orzeczenie” – powiedziała Caeden Tipler współdyrektor „Make It 16”.

„Rząd i parlament nie mogą ignorować tak jasnego przesłania prawnego i moralnego. Muszą pozwolić nam głosować” – dodała.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern oświadczyła, że rząd przygotuje projekt ustawy o obniżeniu wieku do 16 lat, który następnie mógłby zostać poddany pod głosowanie w parlamencie.

„Osobiście popieram obniżenie wieku wyborczego, ale nie jest to sprawa tylko dla mnie, ani nawet dla rządu, każda zmiana w prawie wyborczym tego rodzaju wymaga 75 proc. poparcia parlamentarzystów” – dodała.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl