fot. PAP/EPA

Gruzja: II turę wyborów w miastach wygrało Gruzińskie Marzenie

W II turze wyborów samorządowych w Gruzji zwyciężyła partia władzy Gruzińskie Marzenie – ogłosiła Centralna Komisja Wyborcza po podliczeniu niemal 100 proc. głosów. Kandydat opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego wygrał dogrywkę tylko w jednej z 20 miejscowości.

Gruzińskie Marzenie wygrało w Tbilisi, pozostałych dużych miastach i w kilkunastu mniejszych miejscowościach. Kandydat opozycji wygrał wybory mera w miejscowości Calendżicha na zachodzie kraju.

W Tbilisi, po podliczeniu 99,87 proc. głosów, w wyborach mera 55,6 proc. zdobył Kacha Kaładze z Gruzińskiego Marzenia, pokonując Nikę Melię, lidera ZRN.

Lider Gruzińskiego Marzenia Irakli Kobachidze skomentował te wyniki jako „koniec dyskusji o powrocie Zjednoczonego Ruchu Narodowego i Saakaszwilego”.

Były prezydent Micheili Saakaszwili, związany z opozycyjnym ZRN, od 1 października prowadzi głodówkę w więzieniu w Rustawi. Polityk, będący obecnie obywatelem Ukrainy, wrócił do kraju po ośmiu latach nieobecności, jednak niemal natychmiast został zatrzymany. Ciążą na nim wydane zaocznie prawomocne wyroki więzienia za nadużycia władzy w czasie sprawowania urzędu. On sam uważa je za zemstę polityczną swoich oponentów z Gruzińskiego Marzenia.

Nika Melia zapowiedział po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów, że jego partia wkrótce ogłosi dalszy plan walki o zmianę władzy.

„Nasza walka będzie bezkompromisowa” – oświadczył polityk.

W dniu wyborów ZRN informował o nadużyciach i falsyfikacjach.

W wyborach lokalnych Gruzini wybierali merów 64 miejscowości i członków lokalnych zgromadzeń. Te składają się z radnych wybranych w systemie mieszanym.

W drugiej turze wyborów dogrywka odbyła się w 20 miejscowościach, w tym pięciu dużych miastach. Wybierano także 24 radnych w okręgach jednomandatowych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl