„S” chce gwarancji taniej energii dla przemysłu energochłonnego

„Solidarność” chce gwarancji taniej energii dla polskiego przemysłu energochłonnego. Jak napisał „Nasz Dziennik” ma to zapewnić konkurencyjność wobec zagranicznych producentów.

Chodzi przede wszystkim o energetykę przemysłu m.in. stalowego, chemicznego, czy hut szkła, które mają mieć narzucone wysokie opłaty za emisję CO2.

Zdaniem związkowców jest to spore zagrożenie, bo już w Unii Europejskiej energia dla przemysłu energochłonnego jest o blisko 30 proc. tańsza niż w Polsce.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „ Solidarność”, przypomina, że związkowcy niemal od 12 lat podnoszą ten problem.

– Udało nam się, jeszcze w poprzednim okresie, żeby producenci energochłonni spotkali się razem i próbowali ten problem rozwiązać w taki sposób, jak mają to rozwiązane państwa starej UE. To się nie udało i tutaj UE, Komisja Europejska zablokowała takie działania, w związku z tym, że do pewnego momentu można było walczyć o tę niższą cenę energii, obniżoną o certyfikaty. A krótko po tym terminie KE stosuje takie chwyty w obronie swoich biznesów, swoich przedsiębiorców. To nam się wtedy nie udało – mówi Kazimierz Grajcarek.

Według „Solidarności” nasze zakłady chemiczne zrobiły już sporo, by unowocześnić swoją produkcję zmniejszając energochłonność i emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Jednocześnie są wytwarzane coraz bardziej innowacyjne produkty. Tym samym coraz mniej wpływają na środowisko naturalne.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl