fot. PAP

Solidarność Poczty Polskiej nie chce zerwania układu zbiorowego

Solidarność Poczty Polskiej chce, aby zarząd firmy wycofał się z decyzji o zerwaniu układu zbiorowego. Sprawa ta ma być poruszona na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Spore kontrowersje budzą zaproponowane przez władze firmy radykalne zmiany w systemie wynagrodzeń pracowników. 1 września w Gdańsku zaplanowano posiedzenie komisji zakładowej ws. sytuacji w Poczcie polskiej.

– Wszystkim Polakom świadomym historii „Gdańsk” oraz „1 września kojarzy się z obroną Poczty Gdańskiej. My w tej chwili uważamy że, jesteśmy na etapie obrony Poczty Polskiej. Stąd nasze symboliczne, ale merytoryczne również posiedzenie. Odbędzie się ono w Gdańsku, w sali BHP. Tam podejmiemy decyzje krótkoterminowe i strategiczne jeśli chodzi o działania organizacji naszej i wobec działań zarządu. Nie wykluczam oczywiście a nawet przypuszczam że, wejdziemy w tej kwestii w spór zbiorowy. Mam nadzieje że pozostałe związki również takie spory zbiorowe rozpoczną. Bo co innego wspólne deklaratywne stanowisko, wspólny wniosek, a co innego przeprowadzenie formalnej procedury, która zapewnia prowadzenie sporu zbiorowego ze wszystkimi jego możliwymi konsekwencjami – mówi Bogumił Nowicki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej.

Pracodawca 15 lipca wypowiedział układ zbiorowy. Solidarność wielokrotnie apelowała aby zarząd Poczty Polskiej wycofał się z wypowiedzenia.

RIRM

drukuj