Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji antykomunistycznej w kujawsko-pomorskim

Najbardziej zasłużeni działacze opozycji antykomunistycznej dla regionu kujawsko-pomorskiego zostali uhonorowani Krzyżami Wolności i Solidarności. Odznaczenia wręczył prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Krzyże Wolności i Solidarności przyznawane są działaczom opozycji antykomunistycznej. Odznaczenia 37 osobom w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył wczoraj w Toruniu prezes IPN dr Jarosław Szarek.

– Narody, które pamiętają, które szanują swoją pamięć, szanują swoją kulturę, nigdy nie zostaną pokonane. To przyczyniło się do zwycięstwa „Solidarności”, bo „Solidarność” zawsze o tym pamiętała. I przyszło zwycięstwo. I za to składam państwu podziękowanie i hołd – powiedział dr Szarek.

Pośmiertnie uhonorowano gen. Elżbietę Zawacką, jedyną kobietę wśród cichociemnych, więźnia okresu stalinowskiego. „Zawdzięczamy jej bardzo dużo. Wielki nauczyciel, wielki żołnierz, wielki historyk, wielki Polak i patriota” mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

– Ona stworzyła tutaj taki lokalny, regionalny instytut pamięci narodowej. I na niej naprawdę wzorować się można do dzisiaj. Jej aktywność, jej talenty organizacyjne, jej pomysłowość, zdolność przekonywania – dodał prof. Golon.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił, że gen. Zawacka całe życie służyła Polsce i płaciła za to bardzo wysoką cenę.

– Była żołnierzem Armii Krajowej, jedyną kobietą w cichociemnych. W czasach komunistycznych była więziona. Ale nigdy o wielkiej przeszłości Armii Krajowej nie zapomniała. Całe swoje życie pracowała, aby wszyscy, którzy z nią walczyli, których spotykała, aby to pokolenie żołnierzy Armii Krajowej zostało upamiętnione – powiedział prezes IPN.

Teraz o tej wielkiej patriotce oraz wartościach, którymi kierowała się w życiu oraz Armii Krajowej, przypomina Fundacja Generał Elżbiety Zawadzkiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj