fot. twitter.com

A. Walentynowicz w gronie stu osób, które zdefiniowały stulecie – „Time” wyróżnił działaczkę „Solidarności”

Amerykański tygodnik „Time” zaliczył Annę Walentynowicz do grona stu kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie. Wskazano ją jako najważniejszą kobietę 1980 roku.

Tygodnik publikując portrety stu kobiet chciał zwrócić uwagę, że często pozostawały one w cieniu mężczyzn. Amerykański „Time” uznał Annę Walentynowicz kobietą roku 1980 roku, nazywając ją „matką polskiej niepodległości”. Gazeta przypomniała życiorys Walentynowicz podkreślając, że jej zwolnienie ze stoczni doprowadziło do strajków i utworzenia „Solidarności”.

– Gdyby nie postawa Anny Walentynowicz, trudno by było marzyć nawet o Porozumieniach Sierpniowych i powstaniu środowiska „Solidarności”. Mimo, że Anna Walentynowicz stała u podstaw tworzeniu wolnego związku zawodowego, nie została delegatem na pierwszy zjazd „Solidarności”. Lech Wałęsa nie dopuścił do tego – przypomniał historyk dr Robert Derewenda.

Anna Walentynowicz, nazwana „Anną Solidarność”, była kobietą wyjątkową – podkreślił działacz opozycji w PRL Czesław Nowak.

– Anna Walentynowicz została w ludziach „Solidarności”, szarych ludziach „S” jako kobieta prawa, kobieta o nieugiętym charakterze. Kobieta, która zawsze mówiła prawdę i tym zjednywała sobie ludzi – wskazał Czesław Nowak.

Anna Walentynowicz sprzeciwiała się Okrągłemu Stołowi i porozumieniom z komunistami. Zginęła tragicznie w katastrofie smoleńskiej.

 

TV Trwam News

drukuj