fot. ipn.gov.pl

[TYLKO U NAS] Dr M. Szpytma o Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych: Nadszedł czas, kiedy o Sprawiedliwych mówi się dużo więcej i docenia się ich zasługi

6 marca obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Jest to dzień, w którym upamiętnia się tych, którzy ryzykowali swoje życie podczas II wojny światowej i ratowali Żydów podczas niemieckiej okupacji – powiedział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma podczas piątkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. 

Dr Mateusz Szpytma zaznaczył, że Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych jest długo wyczekiwanym świętem ku czci i  pamięci wielkich zasług Polaków podczas II wojny światowej.

– Czas II wojny światowej to tragedia wielu narodów. Szczególnie doświadczeni byli Żydzi, którzy zostali poddani całkowitej zagładzie. Kiedy to się stało, to przedstawiciele takiego narodu jak Polska, który był poddawany wówczas także olbrzymiej eksterminacji, starali się -przynajmniej niektórzy z nich – pomóc tym jeszcze bardziej doświadczanym. Nadszedł ten czas, wiele lat po wojnie, kiedy o sprawiedliwych mówi się dużo więcej i docenia się ich zasługi – ocenił wiceprezes IPN.

Dr Mateusz Szpytma podkreślił, że problem wojen jest nadal aktualny, dlatego Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych jest doskonałą formą, aby przypomnieć nam, jak powinniśmy się zachować w czasie konfliktu.

– Różne środowiska w ten dzień zwracają uwagę na sylwetki tych osób, które zachowują się w podobny sposób, jak Sprawiedliwi podczas II wojny światowej, bo musimy powiedzieć, że historia się nie skończyła i na świecie mamy do czynienia nieustająco z wojnami, konfliktami czy sytuacjami, gdy jedni występują przeciwko drugim – powiedział gość ,,Aktualności dnia”.

– Ważne jest to, żeby mieć w sobie tę siłę i się przeciwstawić sytuacji trudnej  i to jest ważne, bo przecież nigdy nie wiemy, jak się zachowamy. Sytuację graniczne mają to do siebie, że każda deklaracja może być unieważniona, ale ufamy, że gdyby coś takiego nastąpiło, to zachowamy się godnie – dodał.

Wiceprezes IPN zwrócił uwagę, że pielęgnowanie pamięci o bohaterach jest bardzo potrzebne w kształtowaniu właściwej postawy wśród młodzieży, która nieustannie poddawana jest negatywnym wzorcom ze strony środków masowego przekazu.

– W edukacji, żeby wychować kolejne pokolenia, powinno się pokazywać pozytywne wzorce, a nie epatować złem. Dzisiaj w kulturze masowej, jeśli włączymy telewizor, włączymy komputer, w tych środkach masowego przekazu będą pokazywane przypadki negatywne, przypadki mordów, agresji. Na tym się nie wychowa młodego pokolenia wrażliwego na krzywdę innych. Należy pokazywać te pozytywne przejawy, pamiętając o tym, że zawsze jest pełny wachlarz różnych postępowań – tłumaczył.

Gość Radia Maryja zauważył również, że takie wydarzenia pełnią ogromną rolę w odkłamywaniu historii i podnoszeniu świadomości Polaków na temat bohaterstwa Polaków.

– Jest to potrzebne dla prawdy historycznej, bo dzisiaj pamięć na temat przeszłości jest bardzo zniekształcana. Pojawiają się niesprawiedliwe, wręcz kłamliwe informacje na temat przeszłości, chociażby roli Polaków w czasie II wojny światowej. To jest też zadanie, żeby pokazać tych sprawiedliwych Polaków ratujących Żydów, bo musimy pamiętać, że było to wielkie bohaterstwo. Ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej było niezwykłym aktem odwagi, bo groziła śmierć nie tylko dla tego, który pomaga, ale też dla rodziny, a niekiedy także  dla sąsiadów – podkreślił.

Szczególnym miejscem, gdzie upamiętniono polskich bohaterów, jest chociażby Kaplica Pamięci w Sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, gdzie widnieją nazwiska Polaków ratujących Żydów. To miejsce przypomina, że często to właśnie wiara była zapalnikiem do niesienia pomocy.

My wystawiamy na piedestał naszych bohaterów, żołnierzy Armii Krajowej czy Polaków ratujących Żydów. Pokazanie w tak szczególnym, świętym miejscu, jakim jest obiekt sakralny również podnosi tę kwestię na wyższy poziom. Widzimy element szacunku i pokazujemy to, że w wielu sercach ta motywacja była religijna –  podsumował dr Mateusz Szpytma.

Cała rozmowa z dr. Mateuszem Szpytmą w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj