fot. PAP/EPA

Od północy na granicy turecko-syryjskiej obowiązuje zawieszenie broni

Od północy na granicy turecko-syryjskiej obowiązuje zawieszenie broni. To efekt porozumienia Turcji z Rosją. Dokument daje nadzieję na trwały pokój w regionie.

 

Dziś o północy w życie weszło porozumienie Turcji z Rosją o zawieszeniu walk w regionie Idlibu na granicy turecko-syryjskiej.

– Wyrażam nadzieję, że to porozumienie położy kres cierpieniom ludności cywilnej i stworzy warunki dla procesu pokojowego w Syrii, między wszystkimi stronami konfliktu– mówi prezydent Rosji Władimir Putin.

Rosja jest sojusznikiem Syrii. Turcja z kolei wspiera rebeliantów, którzy rzucili wyzwanie syryjskiemu prezydentowi. Baszar el-Asad zarzuca Turcji, że wspiera terrorystów.

– Erdogan musi przestać wspierać terrorystów. Wtedy sytuacja będzie normalna, bo nie ma wrogości między narodami Turcji oraz Syrii – zaznacza prezydent Syrii.

Politolog dr Tomasz Teluk podkreśla, że zawieszenie broni nie utrzyma się długo. Idlib wciąż jest główną areną konfliktu o przyszłość kraju.

– Jest to ostatnia enklawa rebeliantów syryjskich, którzy wystąpili przeciwko reżimowi al-Asada – wskazuje dr Tomasz Teluk.

Właśnie wojska rządowe mogą dążyć do przejęcia kontroli nad regionem. Póki co Asada hamuje Rosja, bo to właśnie Władimir Putin najwięcej zyskał na porozumieniu z Turcją – podkreśla politolog prof. Krzysztof Kubiak.

– W tej chwili zarówno Turcy, jak i asadowcy w zasadzie bez przyzwolenia rosyjskiego nie mogą podjąć żadnych działań – zaznacza prof. Krzysztof Kubiak.

Turcy w ostatnich miesiącach mocno grali na samodzielność. Sami próbowali dyktować warunki.

– I chyba dotarli do granicy swoich możliwości. Wmanewrowali się w układ zależności od Rosji – ocenia prof. Krzysztof Kubiak.

Według ustaleń Rosji i Turcji obszar przy granicy syryjsko-tureckiej pozostanie zdemilitaryzowany. Kreml jednak w każdej chwili może doprowadzić do ponownego napięcia, czym także wymusi kolejną falę migracyjną. Falę, która z kolei może wlać się do Europy.

Porozumienie obu państw ma być korzystne także dla cywilów. Pozwoli im na dostęp do pomocy humanitarnej – mówi dr Tomasz Teluk.

– Jest stworzony korytarz humanitarny, którym mogli ewakuować się cywile i tamtą drogą będą realizowane dostawy humanitarne dla cywilów, którzy zdecydowali się pozostać w Idlibie – akcentuje dr Tomasz Teluk.

Turcja zobowiązała się również do pomocy syryjskim uchodźcom tak, by umożliwić im powrót do ojczyzny, zwłaszcza na północ kraju.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl