Słowo „arena” w nazwach obiektów sportowych zakazane w Turcji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nakazał usunięcie słowa „arena” z nazw stadionów i hal sportowych w kraju – poinformowała AFP. Wytłumaczył, że jest to wyrażenie obce w języku tureckim, odnoszące się do walk między gladiatorami i dzikimi zwierzętami.

Nazwy kilku obiektów w Turcji zawierają angielskie słowo „arena” z reguły towarzyszące nazwie sponsora czy instytucji z nimi związanej.

Dotyczy to m.in. słynnych klubów piłkarskich ze Stambułu – Galatasaray (Turk Telekom Arena) i Besiktasu (Vodafone Arena) czy koszykarskiego Fenerbahce, zwycięzcy tegorocznej edycji Euroligi (Ulker Sports Arena). W tej ostatniej odbędą się we wrześniu mecze fazy grupowej i finałowej mistrzostw Europy.

„Jestem przeciwko arenom. Wiecie, co się odbywało na arenach w przeszłości? Mężczyźni byli tam rozczłonkowywani przez zwierzęta” – powiedział Erdogan w przemówieniu podczas ceremonii wręczenia dyplomów studentom szkół wyznaniowych w Stambule.

„Wydałem instrukcje ministrowi (sportu), by usunąć słowo +arena+ z nazw stadionów” – dodał.

Prezydent Erdogan jest zdecydowanym obrońcą języka tureckiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl