73. rocznica bitwy na Grzędach

To była największa bitwa partyzancka na ziemi białostockiej. Przy udziale lokalnych władz i mieszkańców regionu uczczono pamięć dziewiątego Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej. To oni od 8 do 9 września stoczyli zaciekły bój z Niemcami. Starcie określa się dziś mianem bitwy na Grzędach.

Partyzanckiej walce żołnierzy Armii Krajowej sprzyjały miejscowe tereny bagien i lasów. To one udzielały schronienia uczestnikom bitwy na Grzędach, największej bitwy partyzanckiej na Białostocczyźnie.

– Ci żołnierze walczyli o taką Polskę, jaką mamy dzisiaj, czyli o Polskę wolną, Polskę niepodległą – mówił podczas uroczystości rocznicowych Kazimierz Gwiazdowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Do starcia doszło 8 września 1944 roku. 9. Pułkiem Strzelców Konnych Armii Krajowej dowodził rotmistrz Wiktor Konopka.

– Wielokrotnie rozmawiałem z weteranami, kombatantami tamtych czasów, których miałem szczęście spotkać. Oni tego nie pojmowali jako bohaterstwo, oni to pojmowali jako obowiązek, bo tak zostali wychowani – wspominał gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Obowiązek, który nakazywał walczyć, mimo przeważającej siły wroga. Naprzeciwko 400 partyzantów stanęło 4 tys. Niemców.

– To, iż przypominamy dzisiaj uczestników bitwy na Grzędach z 8-9 września 1944 roku nie wzięło się znikąd. Ta bitwa, jedna z największych bitew partyzanckich, która pociągnęła za sobą olbrzymią ilość ofiar, nie tylko tutaj, ale też dodajmy tych, którzy zginęli w wyniku odwetowych operacji niemieckich – podkreślał prof. Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku.

Dlatego – jak wskazywał wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński w liście odczytanym przez Jędrzeja Łucyka – cenna jest każda inicjatywa, która uczy szacunku do tego, co było, pozwalając przy tym lepiej zrozumieć współczesność i samych siebie.

– Pamięć historyczna nie jest tylko oglądaniem się wstecz. To warunek mądrze kształtowanej przyszłości, aby kroczyć drogą przyszłą, trzeba wiedzieć – zaznaczył w liście Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.

A wiedza o bohaterstwie Armii Krajowej jest dziś niezbędnym warunkiem kształtowania tożsamości narodowej Polaków.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl