fot. https://twitter.com/MorawieckiM

Porozumienie rządu z „Solidarnością”

Historyczne porozumienie miedzy rządem a „Solidarnością”. Prawo i Sprawiedliwość zobowiązuje się do kolejnych zmian dla pracowników. Zapowiada też specjalne dodatki dla pracowników socjalnych i podwyżki w budżetówce.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” wypracował wspólnie z rządem porozumienie dotyczące korzystnych zmian dla pracowników.

Rozmowy nie były łatwe – przyznał prezes PiS Jarosław Kaczyński i zapowiedział realizację jednego z głównych postulatów „Solidarności”, czyli wprowadzenie emerytur stażowych.

Nawiązuje do tych pamiętnych, wielkich wydarzeń z sierpnia 1980 roku, bo otwarta została droga do tego, co zapisano wśród tych 21 punktów, to znaczy do emerytur stażowych – podkreślił Jarosław Kaczyński.

W porozumieniu rządu z „Solidarnością” znalazło się też zatrzymanie procesu wygaszania emerytur pomostowych – ogłosił to przewodniczący „Solidarności”, Piotr Duda.

– Podpisem i drogą legislacyjną w Sejmie doprowadzimy do tego, że pracownicy, którzy ciężko pracują – tak jak tu, w Hucie Stalowa Wola – będą mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę pomostową – zaznaczył Piotr Duda.

Będą też pozytywne zmiany, które wpłyną na realne płace Polaków.

– Wyłączenie z minimalnego wynagrodzenia tzw. dodatku za pracę w godzinach nocnych, a także dodatku za wysługę lat – przewodniczący „Solidarności”.

Premier ogłosił kolejną podwyżkę dla pracowników budżetówki.

– Dodatkowa podwyżka dla całej budżetówki, wywalczona przez „Solidarność”. W tym roku i oczywiście w przyszłym też będzie podwyższone przeciętne wynagrodzenie co najmniej o ten wskaźnik inflacyjny – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Od kwietnia do końca roku specjalne, miesięczne dodatki w wysokości 600 zł otrzymają pracownicy Domów Pomocy Społecznej. Nauczyciele z okazji 250 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej otrzymają jednorazowo 900 złotych. Zwiększą się też budżety Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych dla pracowników, które były zamrożone przez pandemię, a związkowcy będą lepiej chronieni.

– Ochrona działacza związkowego, którą mamy zapisaną w ustawie o związkach zawodowych, będzie faktycznie, a nie teoretycznie. Poprzez to może w naszym kraju rozwijać się dialog społeczny – mówił Piotr Duda.   

Premier podpisał też umowę na dokapitalizowanie Huty Stalowa Wola kwotą 600 milionów złotych.

– Potwierdzam także zawarcie istotnego porozumienia z Liugongiem tak, żeby była gwarancja miejsc pracy – akcentował Mateusz Morawiecki.

To wielki moment dla miasta – mówił prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nabereżny.

– Te procesy, które są gwarantowane w tej umowie, te inwestycje, które będą prowadzone przez zarząd Huty Stalowa Wola otworzą bardzo istotne perspektywy rozwojowe – podkreślił Lucjusz Nabereżny.

To kolejne dobre zmiany – ocenił ekonomista prof. Wojciech Piontek. Co roku systematycznie wzrastają minimalne płace i emerytury. W ubiegłym roku podatek PIT obniżono z 17 na 12 procent, a kwota wolna od podatku wynosi 30 tysięcy złotych. Trudno to porównywać do czasów rządu PO-PSL.

– Pracownik miał pracować bardzo długo, po kilkanaście godzin, miał nie buntować się na nadgodziny, a jednocześnie miał otrzymywać najniższe wynagrodzenie – przypomniał prof. Wojciech Piontek. 

Recepta na dobre zmiany jest prosta – wskazał dr Piotr Gawryszczak.

– Wystarczy nie kraść. Jeśli firmy, które wyłudzały VAT, wyprowadzały z Polski ponad 200 mld zł, to wtedy nie było stać – zaznaczył dr Piotr Gawryszczak.

Rząd zobowiązał się też na wniosek „Solidarności” ponownie wesprzeć firmy energochłonne kolejną transzą finansową.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl