Izrael i Hamas ogłaszają zwycięstwo po zawarciu rozejmu

Zarówno Izrael, jak i radykalny palestyński ruch Hamas ogłosili w czwartek zwycięstwo po zawarciu rozejmu, kończącego trwające od siedmiu tygodni walki w Strefie Gazy.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu w telewizyjnym wystąpieniu oświadczył, że Hamas otrzymał mocny cios i nie zrealizował żadnych z wyznaczonych celów. Z drugiej strony przyznał, że konflikt był porażką, ponieważ nie zatrzymał ataków rakietowych i nie odsunął radykałów od władzy.

Netanjahu podkreślił jednak, że Izrael nie będzie tolerował ostrzału rakietowego i odpowie na taki ostrzał jeszcze silniej.

Tymczasem w Gazie grupa zamaskowanych bojowników zgromadziła się pośród ruin osiedla Szidżaja, w miejscu poważnych walk w czasie ostatniego konfliktu. Mężczyźni prezentowali ciężkie karabiny maszynowe, pociski moździerzowe, rakiety i pociski przeciwpancerne. Wokół nich zebrały się setki Palestyńczyków i robiły zdjęcia z nimi oraz całym arsenałem.

Rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu Abu Obeida stanął na fladze Izraela i zwrócił się do tłumu. „Strefa Gazy osiągnęła zwycięstwo, gdyż uczyniła coś, czego nie zdołały wielkie armie. Zmusiła wroga do odwrotu” – powiedział. „Musimy wiedzieć, że nie ma donioślejszego głosu niż ten należący do ruchu oporu” – dodał.

Obie strony zawarły porozumienie o długoterminowym zawieszeniu broni we wtorek, po 50 dniach walk, w których zginęło ponad 2 tys. Palestyńczyków i 70 Izraelczyków, a 11 tys. ludzi odniosło obrażenia. Porozumienie przewiduje wstrzymanie palestyńskich ataków z powietrza na Izrael i operacji militarnych izraelskiego wojska w Strefie Gazy, w tym ataków lotnictwa i działań lądowych.

Izrael ma otworzyć szerzej granicę z Gazą, aby ułatwić przewóz materiałów budowlanych do odbudowy zniszczonych budynków oraz dostarczanie pomocy humanitarnej.

PAP/ RIRM

drukuj