W roku 2017 zmiany dla blisko pół miliona urzędników

Prawie pół miliona urzędników czekają w przyszłym roku poważne zmiany. Nowe przepisy mają sprawić, że szybkie zmiany personalne będzie można przeprowadzić bez konkursów we wszystkich urzędach i samorządach. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o służbie publicznej, który ma ujednolicić zasady zatrudniania i wynagradzania.

W Polsce obecnie urzędnicy stanowią zbyt pokaźną i wpływową część społeczeństwa, stąd nowy projekt ustawy – wyjaśnia poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Polityk dodaje, że administracja nie powinna być tak wielką strukturą, powinna natomiast być strukturą sprawną.

– „Sprawna” administracja nie musi oznaczać: „wielka”, „rozrośnięta”. Proszę zwrócić uwagę, że w Polsce przez ostatnie 20 lat mieliśmy praktycznie cały czas do czynienia tylko ze wzrostem ilości urzędników i wzrostem nakładów państwa na utrzymanie instytucji i urzędów w państwie polskim. To musi się raz na zawsze skończyć, to musi być uporządkowane, ujednolicone i przede wszystkim administracja nie może być miejscem ciągłego rozrostu etatów, dlatego, że w pewnym momencie część gospodarcza funkcjonowania państwa nie będzie w stanie utrzymać tak ogromnej masy instytucji. Stąd pomysł na pewnego rodzaju uproszczenie, ujednolicenie – i to jest główny cel tej reformy – wyjaśnia Arkadiusz Czartoryski.

Projekt ustawy o służbie publicznej zawierać ma m.in. propozycje dot. obsadzania stanowisk kierowniczych w administracji w trybie powołania i odwołania. Taki system działa już w służbie cywilnej, gdzie zlikwidowano konkursy. Rządowy projekt ma być gotowy do końca grudnia.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl