fot. Archiwum własne/o. Marek Raczkiewicz CSsR

Rzecznik Praw Dziecka wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Odznaczeni zostali trzej ojcowie redemptoryści: o. A. Kukła CSsR, o. J.-M. de Haro CSsR i o. prof. M. Raczkiewicz CSsR

Rzecznik Praw Dziecka wręczył w Warszawie Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. „Odznaczenie z rąk Rzecznika Praw Dziecka otrzymał ojciec Andrzej Kukła CSsR, który od samego początku wojny na Ukrainie organizował pomoc dla dzieci w Warszawie oraz w Radomiu (…). Kolejnym odznaczonym był hiszpański redemptorysta José-Miguel de Haro CSsR. Jako trzeci w tym gronie znalazłem się ja” – wskazał o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR, redemptorysta posługujący w Hiszpanii, w przygotowanej korespondencji.

W Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznak honorowych za zasługi dla ochrony praw dziecka. Odznaczenia wręczył Rzecznik Praw Dziecka. Ojciec profesor Marek Raczkiewicz CSsR podkreślił w przygotowanej korespondencji, że wśród odznaczonych znalazło się trzech redemptorystów.

– Odznaczenie z rąk Rzecznika Praw Dziecka otrzymał ojciec Andrzej Kukła CSsR, który od samego początku wojny na Ukrainie organizował pomoc dla dzieci w Warszawie oraz w Radomiu. W Warszawie przy parafii pod wezwaniem świętego Klemensa została zorganizowana specjalna świetlica, centrum, gdzie dzieci spotykają się do dzisiaj. Kolejnym odznaczonym był hiszpański redemptorysta José-Miguel de Haro CSsR. Jako trzeci w tym gronie znalazłem się ja. Ciekawostką jest obecność hiszpańskiego redemptorysty, który w 1997 roku założył w Hiszpanii stowarzyszenie, organizację Acoger y Compartir, czyli „Przyjąć i podzielić się”. Od samego początku to stowarzyszenie organizuje pomoc dla krajów Afryki, Azji, Ameryki Południowej. Jego członkowie zajmują się budowaniem studni, szkół, ale także uczą pielęgnowania upraw i dbają o edukację dzieci i młodzieży – wskazał o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR.

fot. Archiwum własne/o. Marek Raczkiewicz CSsR

Acoger y Compartir przyczyniło się między innymi do wybudowania szkoły na Haiti dla 1200 uczniów.

– Po potężnym trzęsieniu ziemi ta szkoła zawaliła się. Zginęło wówczas około 300 uczniów. Ponowna pomoc, aby szkoła została odbudowana, jest utrudniona w bieżącej sytuacji politycznej, ponieważ pomoc nie zawsze trafia do celu z uwagi na działalność grup przestępczych (…). To nie osłabia zapału Acoger y Compartir, które dalej zbiera dary i wysyła pomoc, aby rzeczy niezbędne trafiły do potrzebujących ludzi – mówił redemptorysta.

fot. Archiwum własne/o. Marek Raczkiewicz CSsR

Acoger y Compartir włączyło się także w pomoc na rzecz Ukrainy zaatakowanej przez Federację Rosyjską.

– Pierwsze tiry z żywnością oraz odzieżą trafiły do potrzebujących już po kilku miesiącach od wybuchu wojny (…). Przyjazd pomocy humanitarnej był pięknym przeżyciem, w którym uczestniczył José-Miguel de Haro CSsR, aby naocznie zobaczył, gdzie trafia ta pomoc oraz co jest jeszcze potrzebne – oznajmił gość Radia Maryja.

Wojna na Ukrainie stała się w Europie tematem na tyle powszechnym, że ludzie przestali się nim interesować. To nie przeszkodziło jednak hiszpańskiemu redemptoryście w dalszej pomocy Ukrainie.

– Dwa tygodnie temu do Polski trafiły kolejne dwa tiry z pomocą. W tej chwili przygotowywane są kolejne w Hiszpanii, które być może już w styczniu i lutym trafią dalej – zauważył o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR.

fot. Archiwum własne/o. Marek Raczkiewicz CSsR

Całą korespondencję o. prof. Marka Raczkiewicza CSsR można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj