fot. https://pixabay.com/

57 prób samobójczych dzieci od 1 stycznia

Epidemia zaburzeń psychicznych występuje w całym społeczeństwie polskim, około 25 procent dorosłych ma dolegliwości psychiczne. To przenosi się na dzieci. Mamy potwierdzonych 57 przypadków prób samobójczych dzieci, od 1 stycznia do dzisiaj – poinformował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

„Epidemia zaburzeń psychicznych występuje w całym społeczeństwie polskim (…) – to około 1/4 społeczeństwa. 25 procent z nas gdzieś w rodzinach ma dolegliwości. W sposób oczywisty przenosi się to na dzieci” – powiedział Mikołaj Pawlak w środę w Polsat News.

Zauważył, że ubiegły rok był pod tym względem jednym z najtragiczniejszych.

„Dwa tysiące prób samobójczych dzieci kilkunastoletnich, z czego 146, niestety, skutecznych. Ostatnich sześć tygodni, początek tego roku, jest tragedią w tej tragedii. W pierwszej połowie ubiegłego roku mieliśmy około 60-70 tego typu przypadków. Obecnie tyle przypadków mam w dziecięcym telefonie zaufania RPD od 1 stycznia do dzisiaj. Mamy potwierdzonych 57 przypadków prób samobójczych” – podkreślił.

Mikołaj Pawlak poinformował, że próby samobójcze dotyczą dzieci w wieku 11-13 lat. Jego zdaniem zawodzą opiekunowie i rodzice, a na zły stan psychiczny dzieci nakładają się również pandemia, niedawna izolacja, brak relacji rówieśniczych.

Przypomniał, że pomocą służy eksperci telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Jego numer to: 800 12 12 12. Można też napisać do ekspertów na czacie, który znajduje się na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl. Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl