Rzecznik MŚ: Rozmowy na temat Puszczy Białowieskiej powinniśmy opierać na faktach

Debatę ws. Puszczy Białowieskiej należy opierać na faktach, a nie na emocjach – powiedział rzecznik Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha. Odniósł się do listu ponad 230 przedstawicieli świata kultury i nauki, którzy podpisali się pod listem do polskich władz.

W apelu skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło podkreślili oni, że ws. Puszczy Białowieskiej konieczna jest interwencja i wstrzymanie rzekomej dewastacji najstarszego polskiego lasu.

W liście, którego sygnatariuszami są m.in. reżyser Agnieszka Holland, aktor Jerzy Stuhr czy pisarka Olga Tokarczuk wyrażono również zaniepokojenie  tworzeniem prawa, które pozwala na wycinkę drzew.

Rzecznik resortu środowiska podkreślił, że ministerstwu zależy, aby Puszcza nie wymarła i odzyskała swój dawny, wspaniały wygląd.

– Po pierwsze Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe prowadzą w Puszczy Białowieskiej tylko te działania, które wynikają z prawa krajowego i unijnego, najlepszej wiedzy i doświadczenia. Po drugie Puszcza Białowieska jest uczyniona ręką człowieka. Jest to dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze lokalnej społeczności. Mamy na to dowody. Po trzecie – cieszy fakt, że ludziom kultury na sercu leży dobro Puszczy Białowieskiej. Pragnę poinformować, że Ministerstwo Środowiska prowadzi wszelkie działania, które mają przywrócić Puszczę do tego stanu, kiedy zachwycała ona swoim pięknem. Apeluję, jako przedstawiciel resortu, do wszystkich, którzy rozmawiają o Puszczy w przestrzeni publicznej, aby opierać się nie na emocjach, ale na faktach – powiedział Paweł Mucha.

W sprawie Puszczy Białowieskiej trwa także spór pomiędzy polskim rządem a Komisją Europejską. Unijny organ zarzuca Polsce m.in. działania, które niekorzystnie wpłyną na siedliska i gatunki, ważne z punktu widzenia programu Natura 2000.

Z kolei resort środowiska przeprowadził inwentaryzację, która potwierdziła konieczność działań ochronnych.

Zdaniem ministerstwa i części ekspertów pozostawienie Puszczy samej sobie może zakończyć się jej wymarciem, dlatego konieczna jest sanitarna wycinka chorych drzew.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl