Puszcza Białowieska: Powstały cztery nowe wioski tematyczne

Cztery nowe wioski tematyczne dla turystów powstały w miejscowościach w regionie Puszczy Białowieskiej. Można tam znaleźć propozycje różnych zajęć edukacyjnych związanych z regionem, jego tradycjami i kulturą.

„Borysówka – Wieś Drewniana”, „Wioska Małego Osocznika” w Dubinach, „Lipiny – wioska bulwy” i „Nowoberezowo – wieś pod kopułami” – tak nazwano mowe wioski.

Mimo że jest zima, oferty są już dostępne, choć są modyfikowane w zależności od pogody i pory roku – poinformowała PAP koordynatorka projektu Karolina Likhtarovich z Fundacji Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych.

Fundacja realizowała ten projekt przez ostatnie pół roku z gminą Hajnówka. Brało w nim udział kilkudziesięciu mieszkańców tych wiosek, którzy uczyli się przedsiębiorczości społecznej, poznawali zasady działania organizacji pozarządowych, wypracowali programy rozwoju własnych wiosek tematycznych i stworzyli ofertę edukacyjno-turystyczną.

„Wioska tematyczna to pomysł na rozwój wsi opierający się na lokalnym dziedzictwie kulturowym, historycznym i na lokalnych tradycjach oraz na pasji i zaangażowaniu mieszkańców. Każda wioska ma swój temat przewodni, wokół którego tworzona jest oferta edukacyjno-turystyczna dla grup zorganizowanych oraz dla turystów indywidualnych” – tłumaczyła Likhtarovich. Podkreśliła, że w Polsce przybywa wiosek tematycznych, a ich oferta cieszy się zainteresowaniem i mieszkańców i osób odwiedzających te wsie.

Do Borysówki można się wybrać na kilkugodzinne zajęcia z wykonywania różnych ozdób z papieru, różnych technik malowania na drewnie, czy też zdobienia drewnianych materiałów techniką decoupage. Przygotowano również wycieczkę szlakiem zawodów związanych z drewnem oraz warsztaty kulinarne.

Dubiny nawiązują do dawnych zawodów związanych z Puszczą Białowieską, m.in osocznika czyli kogoś, kto dawniej pilnował przestrzegania zakazów w osoce, czyli części puszczy, którą musiał obchodzić lub objeżdżać. Osocznik brał również udział w przygotowaniach do polowań. Oferta Dubin jest pomyślana głównie z myślą o dzieciach i rodzinach z dziećmi. Jedną z propozycji są zmagania leśnych siłaczy, czyli bieg z drewnianym pieńkiem.

Wszystko o ziemniakach – to tematyka wioski Lipiny. Ziemniaki będą królować na stole w różnych daniach, ale mogą też służyć do wykonywania różnych prac artystycznych z wykorzystaniem np. „bulwastempli” – z ziemniaka zanurzonego w farbie robi się pieczątki. Ziemniak jest też bohaterem gry terenowej.

We wsi Nowoberezowo sięgnięto do miejscowych cerkiewnych tradycji i na tym bazuje oferta wioski tematycznej. „Poznacie skarby prawosławnej tradycji, np. śpiew, ikonę, świecę. Doświadczycie wyjątkowości cerkiewnego śpiewu. Z bliska zobaczycie kolory prawosławia” – zachęca Nowoberezowo.  Propozycje warsztatowe są związane m.in. w własnoręcznym wyrobem woskowych świec, ikonek. Przewidziano wycieczki do cerkwi, plener fotograficzny.

Wioski tematyczne powstały w ramach projektu „Aktywizacja mieszkańców wokół zasobów własnej wsi sposobem na rozwój przedsiębiorczości społecznej na terenach wiejskich”, który był dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO 2016).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl