Rząd wysłucha informacji o zmianach ws. oświaty

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd wysłucha informacji o planowanych zmianach w systemie oświaty. Obradom będzie przewodniczył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, premier Beata Szydło przebywa bowiem w Strasburgu, gdzie w Parlamencie Europejskim weźmie udział w debacie nt. sytuacji Polski.

Informację dotyczącą zmian w oświacie przedstawi minister edukacji Anna Zalewska. Będzie mówić m.in o uchwalonej pod koniec ubiegłego roku nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków i obowiązek przedszkolny dla pięciolatków.

Ponadto minister Anna Zalewska przedstawi plany resortu na ten rok – zapowiada rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Joanna Dębek.

– Przede wszystkim powie o nowelizacji karty nauczyciela – to jest nowelizacja, która obecnie znajduje się w konsultacjach społecznych – a w tejże nowelizacji likwidujemy tzw. godziny karciane. Naszym zdaniem to jest zbyt duża biurokracja dla nauczycieli, de facto godziny, które muszą przepracować, a za które nikt nigdy nie zapłaci. Co więcej, pani minister wspomni również o innej nowelizacji w ustawie o systemie oświaty, która niebawem ujrzy światło dzienne. To będzie bardzo ważna nowelizacja z punktu widzenia szóstoklasistów, ale także maturzystów, ta nowelizacja bowiem zniesie sprawdzian szóstoklasisty od 2017 roku – wyjaśnia rzecznik.

Minister edukacji ma dziś także mówić o przygotowaniach do ogólnopolskiej debaty dot. systemu oświaty, która ma się rozpocząć w lutym. [czytaj więcej] 

RIRM

drukuj