Autorstwa User:Darwinek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11139577

Rząd w odpowiedzi do KE: Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów

Władze w Warszawie przesłały pismo ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jednocześnie rząd poinformował o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w obecnej postaci.

W połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej; zobowiązał nas do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Władze Polski zapowiadają reformę wymiaru sprawiedliwości, podnosząc, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełniła oczekiwań.

Ministerstwo Sprawiedliwości dalej podtrzymuje, że orzeczenie unijnego trybunału jest bezprawne, a Unia Europejska nie ma kompetencji do ingerowania w kwestię sądownictwa.

Wiceminister Marcin Romanowski przypomniał, że zakwestionowane przepisy były efektem kompromisu. Opowiedział się za szybką kontynuacją reformy.

– Regulacje, które w dużej mierze zostały zakwestionowane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, są kompromisowymi regulacjami zaproponowanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę po zawetowaniu naszych propozycji. Jesteśmy po kilku nieudanych, jak widać, negocjacjach i próbach zawierania kompromisów z Brukselą czy Berlinem. Nasza odpowiedź jest taka, że zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy za gruntowną i zdecydowaną reformą wymiaru sprawiedliwości w zakresie organizacyjnym, ustrojowym. To jest nasz postulat od zawsze. Najwyższy czas, aby dokończyć tę reformę – akcentował Marcin Romanowski.

Rząd poinformował w liście Komisję Europejską o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w obecnej postaci.

Ma to być właśnie kolejny etap reformy wymiaru sprawiedliwości, który ma rozpocząć się jeszcze w nadchodzących miesiącach.

RIRM

drukuj