Rząd o darmowych podręcznikach

Zgodnie z drugim, tzw. dużym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty we wrześniu darmowe podręczniki otrzymają pierwszoklasiści, za rok – uczniowie klas II, za dwa lata – uczniowie klas III szkół podstawowych.

Podręcznik będzie własnością szkoły. Ma być wypożyczany uczniom i służyć w niej co najmniej 3 lata.  Od 2017 roku  planuje się wprowadzić także darmowe podręczniki i materiały dla 6-klasistów i uczniów 3 klasy gimnazjum.

Jak wskazuje poseł Marzena Wróbel, rządowy projekt w planach brzmi ambitnie, budzi jednak wiele wątpliwości.

– Pytanie jakie się rodzi to: co z zeszytami ćwiczeń? Czy ten projekt będzie także je obejmował? W jaki sposób będą dopuszczane do użytku szkolnego poszczególne podręczniki? W praktyce podręcznik nie będzie sprawdzany od strony merytorycznej. O ile jestem gorącą zwolenniczką darmowych podręczników, o tyle nie jestem optymistką, jeśli chodzi o sposób dopuszczania tych podręczników do użytku szkolnego. Obawiam się, że może tutaj dojść do bardzo poważnych błędów  – powiedziała poseł Marzena Wróbel.

Za niespełna miesiąc rząd przedstawi pierwszą część podręcznika. Proponowane zmiany krytykują wydawcy. Obawiają się, że wprowadzenie w następnych latach darmowych podręczników w kolejnych klasach zniszczy rynek wydawnictw szkolnych w Polsce.

RIRM

drukuj