fot. PAP

NIK zawiadomi prokuraturę ws. chorzowskiego stadionu

NIK skieruje zawiadomienie do prokuratury ws. niegospodarności urzędników dot. modernizacji stadionu w Chorzowie. Przebudowa stadionu mimo że rozpoczęła się 20 lat temu i kosztowała już ponad 600 mln zł nie została dotychczas zakończona. Planowany koszt miał wynieść 300 mln zł.

Jak ustaliła NIK, do nieuzasadnionego wzrostu kosztów inwestycji przyczyniły się m.in. chybione działania zarządu województwa śląskiego i Urzędu Marszałkowskiego związane z wyborem droższego i niesprawdzonego dokładnie projektu zadaszenia trybun. Miało to miejsce przed EURO 2012.

– Projekt drugi, który do dziś bezskutecznie jest realizowany nie przeszedł żadnej weryfikacji. Pierwsze analizy dotyczące tego, czy może on zostać zrealizowany przeprowadzone zostały dopiero po 15 lipca 2011 roku, czyli po tym dniu, kiedy przy próbie podnoszenia dachu na Stadionie Śląskim cała konstrukcja zawaliła się w wyniku pęknięcia dwóch elementów konstrukcyjnych tzw. krokodyli. Wyrzucono do kosza stary projekt choć był bezpieczny, dobry i niezbyt drogi. Zakupiono za kwotę prawie trzykrotnie wyższą nowy projekt, którego do dziś nie udało się zrealizować – mówi Piotr Miklis, dyrektor delegatury NIK w Katowicach.

Według szacunków na dokończenie przebudowy potrzeba jeszcze ponad 200 mln zł. W związku z tym politycy SP z regionu śląskiego w specjalnym oświadczeniu domagają się natychmiastowego odtajnienia pełnej treści raportu NIK-u i przedstawienia go radnym Sejmiku, a następnie opinii publicznej.

Oświadczenie w sprawie budowy Stadionu Śląskiego

RIRM

drukuj