fot. flickr.com

Rząd chce ustawowo zagwarantować program „Dobry start”  

Program „Dobry start”, czyli 300 złotych na wyprawkę szkolną, będzie kontynuowany w następnych latach. Rządzący chcą, aby program był gwarantowany ustawą.

Program „Dobry start” uruchomiono w 2018 roku.  O 300 złotych na wyprawkę szkolną wnioskować mogą rodzice, którzy mają dzieci w wieku szkolnym.  W zeszłym roku program cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

– Te 300 złotych na każde dziecko idące do szkoły to jest słuszna inicjatywa, która bardzo dobrze wpisała się w harmonogram wydatków polskich rodzin – podkreśla Klaudia Strzelecka, radna PiS z Poznania.

Rządzący chcą, aby program był kontynuowany w kolejnych latach. Dlatego ma być on gwarantowany ustawą. Prace nad projektem takiej ustawy podobno trwają już w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Chcemy wprowadzić to do ustawy. A wiadomo, że jak będzie to na mocy ustawy, to taka ustawa będzie obowiązywała przez następne lata – wyjaśnia poseł PiS Krzysztof Ostrowski.

Chodzi o zapewnienie programowi „300 plus” stabilności finansowej. Ustawa ma gwarantować, że każda następna partia, która wygra wybory, nie będzie mogła tak łatwo zrezygnować z dofinansowania wyprawek.

– To dobra wiadomość dla rodziców, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. 300 złotych zawsze na 1 września pomoże wielu rodzinom w tym czasie dobrze wejść w rok szkolny – bez znaczącego uszczerbku dla budżetu rodzinnego – akcentuje poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski.

Sejm ustawę ma przyjąć przed wakacjami – tak, aby rodzice od 1 lipca mogli składać wnioski o pieniądze na wyprawkę na kolejny rok. Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z rządowego programu korzysta ponad 4,5 miliona dzieci.

TV Trwam News/RIRM

drukuj