PAP/Marcin Bielecki

Ruszyły egzaminy maturalne

W całej Polsce rozpoczęły się matury. Do egzaminu dojrzałości przystępuje blisko 290 tys. osób. Przedmiotem, z którym w środę musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści, był język polski.

W środę w całej Polsce rozpoczęły się egzaminy maturalne.

– Ustawiłem budzik na godz. 4.00 rano i od godz. 5.00 czekałem na kuriera, by odebrać pakiety. W tym roku były do tego wyznaczone dwie osoby, tak jak zaleciła Centralna Komisja Egzaminacyjna  (CKE). Później odbyło się komisyjne sprawdzenie i schowanie do kas. Następnie sprawdzenie z przedstawicielami zdających, czy pakiety są nienaruszone, wpuszczenie komisji, potem uczniów i start – mówił Leszek Ciesielski, wicedyrektor Katolickiego Liceum im. św. Jana Pawła II w Gdyni.

W Katolickim Liceum  im. św. Jana Pawła II w Gdyni do matury przystąpiło dziś 69 uczniów.

– Wszystko świetnie umiemy. Mieliśmy wspaniałego polonistę, który bardzo dobrze nas przygotował. Jesteśmy pozytywnie nastawieni w tych zmaganiach maturalnych. Musi być dobrze – ocenił Maciej, uczeń katolickiego liceum im. św. Jana Pawła II w Gdyni.

W środę maturzyści podeszli do egzaminu z języka polskiego.

– Jest niewielki stres. Liczę, że będą „Dziady” Adama Mickiewicza. Powtarzałam coś tam sobie wczoraj. Będzie dobrze – mówiła Lena, tegoroczna maturzystka.

– Przygotowałam się z „Pana Tadeusza” i „Dziadów”, ale obstawiam, że będą „Dziady” – poinformowała Marta, uczennica katolickiego liceum im. św. Jana Pawła II w Gdyni.

„Dziadów” jednak nie było. Pojawił się za to „Pan Tadeusz”. Jeden z tematów rozprawki w tym roku brzmiał: „Czym dla człowieka jest tradycja”. Punktem wyjścia do rozważań był właśnie fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Drugi temat brzmiał: „Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia”. Tu punktem wyjścia był fragment powieści  „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.

– Zarówno ten pierwszy temat, który odnosił się do tradycji w „Panu Tadeuszu”, ale też w innych lekturach, jak i ten drugi wymagał przygotowania merytorycznego. Praktycznie nie dało się pójść na tę maturę, licząc, że napiszę się ją dobrze – wyjaśniła Weronika Jaszczewska, uczennica katolickiego liceum im. św. Jana Pawła II w Gdyni.

Matury potrwają do 23 maja. Wyniki ogłoszone zostaną 5 lipca. Maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym. Poza językiem polskim to także matematyka i język obcy. Dodatkowo obowiązkowy jest przynajmniej jeden pisemny egzamin na poziomie rozszerzonym.

Polską maturę piszą także Ukraińcy. Czekają na nich te same egzaminy, oparte na polskiej podstawie programowej.

– Czterdzieści siedem osób przystąpiło do tego egzaminu. Przytłaczająca większość będzie uczestniczyła w egzaminie ukraińskim – wskazał prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Pomoc w przeprowadzeniu ukraińskich matur – jak zapowiedział minister edukacji i nauki – będzie miała przede wszystkich charakter organizacyjny. Polska jest gotowa udostępnić szkoły i uniwersytety, a także sprzęt informatyczny do zdawania matury w trybie zdalnym. Szczegóły będą ustalone w przyszłym tygodni w trakcie rozmów z ministrem edukacji Ukrainy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl