Rolnicy będą rozmawiać z Ewą Kopacz

Rolnicy spotkają się dziś z premier Ewą Kopacz. Tematem rozmów ma być ustawa o ustroju rolnym, której celem jest ochrona polskiej ziemi przed wykupem jej przez obcokrajowców.

Rolnicza „Solidarność” domaga się, by z projektu autorstwa PSL-u usunięte zostały przepisy dające dużym dzierżawcom preferencje przy zakupie państwowej ziemi.

Krzysztof Jurgiel, szef sejmowej komisji rolnictwa, zapowiada zgłoszenie odpowiedniej poprawki w tej sprawie na jutrzejszym posiedzeniu komisji.

Część dzierżawców chciałaby móc, po wejściu w życie tej ustawy, uzyskać prawo do nabycia nieruchomości. To jest niekorzystne dla rolników indywidualnych i gospodarstw rodzinnych, ponieważ ta ziemia (w trybie bezprzetargowym) pójdzie w ręce podmiotów, które to dzierżawią. Kwestionuje to NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych; rolników, którzy byli na spotkaniu podkomisji. Jutro będziemy ten problem rozstrzygali w głosowaniu – powiedział Krzysztof Jurgiel.

PiS będzie także zgłaszał propozycję jednoznacznego określenia nabywcy nieruchomości rolnej. Mógłby nim zostać rolnik indywidualny, osobiście prowadzący lub zamierzający otworzyć gospodarstwo rolne. Inna poprawka PiS-u do ustawy będzie zakładała zakaz zbycia zakupionej nieruchomości w ciągu 10 lat.

Ochrony polskiej ziemi przed wykupem jej przez obcokrajowców rolnicy domagają się już od dłuższego czasu. Cztery miesiące trwa już ich protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl