Resort rolnictwa apeluje o jak najszybsze szacowanie strat u rolników

Ministerstwo rolnictwa apeluje do samorządów o jak najszybsze szacowanie strat poniesionych przez rolników z powodu przymrozków.

W ostatnich dniach w różnych częściach Polski odnotowano duże spadki temperatur i opady śniegu. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały szkody w uprawach m.in. w województwach śląskim i łódzkim.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski podkreślił, że lokalne samorządy powinny jak najszybciej wystąpić do wojewodów o powołanie specjalnych komisji, które oszacują straty.

– Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa jest przygotowany interaktywny projekt protokołu, który komisje szacujące straty będą mogły sprawnie wypełniać. Wtedy, po oszacowaniu strat, zależy nam na tym, aby sprawy były szacowane jak najpilniej i jak najszybciej. Będziemy mogli decydować, czy korzystamy z dotychczasowego rozporządzenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czy też w miarę wysokich strat będziemy musieli przygotować w trybie pilnym oddzielny program pomocy dla tych producentów rolnych, których te negatywne zjawiska spotkały i w ich gospodarstwach odnotowano straty – podkreślał Rafał Romanowski.

Specjalną komisję powołuje wojewoda na wniosek np. wójta. Może być ona utworzona w ciągu jednego/dwóch dni od momentu wpłynięcia wniosku.

Obecnie rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach, mogą skorzystać z kredytów klęskowych udzielanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc przysługuje także właścicielom gospodarstw, u których straty w danej uprawie przekraczają 70 proc.

RIRM/PAP

drukuj