MR chce powołania nowego funduszu. Chróścikowski: to dodatkowy podatek obciążający rolników

Ministerstwo Rolnictwa chce powołania Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Propozycję przyjęła Rada Ministrów.

Powstanie rezerwy związane jest z poszukiwaniem zabezpieczeń dla rolników narażonych na znaczny spadek dochodów. Chodzi między innymi o embargo, choroby zakaźne zwierząt i klęski żywiołowe – informują media.

Fundusz ma być rezerwą tworzoną przez przedstawicieli branży rolniczej, m.in. prowadzących działalność gospodarczą dotyczącą połowu ryb, ich hodowli, skupujących produkty rolne oraz przedsiębiorcach zajmujących się ubojem zwierząt.

To dodatkowy podatek obciążający rolników – zwraca uwagę senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

 – Mamy negatywną opinię co do funkcjonowania funduszy, gdyż uznajemy, że te działania nie są szeroko konsultowane, a tylko w wąskim zakresie. Nie zgadzam się na dodatkowy podatek obciążający rolników. Skoro upadające firmy będą ponosiły straty, to firmy, które skupują i przetwarzają produkty powinny także łożyć , a nie tylko rolnicy. Straty ponoszone są głównie przez firmy. Jest to takie mieszanie w kotle samymi rolnikami, żeby się ze sobą pokłócili, żeby łożyli jeszcze większe finanse i żeby się sami ubezpieczali. To jest nie do przyjęcia – podkreślił Jerzy Chróścikowski.

Wysokość wpłat ustalono na 0,2 procent wartości netto nabywanych produktów rolnych. Pomysł dotyczący Funduszu potrzebuje zgody parlamentu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl