fot. twitter.com/MEIN_GOV_PL

Resort edukacji i Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało umowę w sprawie budowy badawczego wysokotemperaturowego reaktora jądrowego chłodzonego gazem

W ciągu 3 lat zostaną przygotowane warunki do wybudowania w Polsce badawczego reaktora wysokotemperaturowego – to założenie umowy podpisanej przez resort edukcji oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Ministerstwo przeznaczy na ten cel 60,5 mln zł.

W porozumieniu z resortem klimatu, Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło decyzję o przekazaniu ponad 60 mln zł na projekt badawczy dot. energetyki jądrowej. Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, we współpracy z innymi ośrodkami badawczymi i akademickimi, ma przygotować eksperymentalny, wysokotemperaturowy reaktor jądrowy chłodzony gazem.

Centrum opracuje projekt takiego urządzenia na wstępnym poziomie szczegółowości.

Może to być reaktor, który będzie dawał nie tylko energię elektryczną, ale także parę, która będzie mogła być wykorzystywana przez przemysł chemiczny. Ta technologia otwiera nowe możliwości bezemisyjnego, stabilnego, bezpiecznego i taniego zasilania polskiego przemysłu chemicznego ciepłem przemysłowym i energią – wskazał minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka.

– Mamy do czynienia z przełamaniem pewnej niemożności podejmowania przez państwo inicjatyw, które wychodzą przeciwko trendom i stawiają nasz kraj w czołówce wyścigu technologicznego świata. Chciałbym bardzo podziękować ministrowi Przemysławowi Czarnkowi, że wokół wspólnej wizji możemy się dzisiaj spotkać w Świerku i zainaugurować powstanie bardzo ważnej dla Polski i świata infrastruktury badawczej, czyli wysokotemperaturowego reaktora jądrowego – powiedział minister Michał Kurtyka.

Inicjatywa wpisuje się w przyjętą przez rząd w lutym Politykę Energetyczną Polski do 2040 r., która opiera się na trzech głównych filarach – sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj