fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

„Medyk NAWA” – program zachęcający do powrotu z zagranicy polskich naukowców

Resort edukacji i nauki rusza z programem „Medyk NAWA”. Przedsięwzięcie ma zachęcać naukowców przebywających zagranicą do powrotu do Polski i wsparcie kadry na kierunkach medycznych.

Uniwersytety medyczne w Polsce podlegają Ministerstwu Zdrowia. Resort nauki nadzoruje z kolei inne uczelnie, które prowadzą kształcenie m.in. na kierunkach medycznych.

– Ministrowi edukacji i nauki podlega 12 uczelni z kierunkami medycznymi, lekarskimi, oraz ponad 150 kierunków kształcenia pielęgniarek – wskazał min. Przemysław Czarnek.

Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że Polska potrzebuje nowych, dobrze wykształconych kadr, które mogłyby wesprzeć kształcenie na kierunkach medycznych. Wsparcia Polska chce szukać zagranicą, ale wśród polskich naukowców. Właśnie do nich adresowany jest program pod hasłem „Medyk NAWA”.

– Ma zachęcić naszych naukowców przebywających poza granicami kraju, np. w Wielkiej Brytanii, żeby wrócili i tu na miejscu pracowali na rzecz rozwoju kadry medycznej – akcentował minister.

Resort edukacji i nauki uruchomił pilotaż, na który przeznaczy 4 mln zł.

– Mamy nadzieję pomóc w powrotach do Polski dla około kilkudziesięciu osób – powiedziała Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Uczelnie, które kształcą na kierunkach medycznych, a które chcą skorzystać z programu, mogą składać aplikację na stronie internetowej: nawa.gov.pl.

TV Trwam News

drukuj