fot. fotolia

Światowy Dzień Udaru Mózgu

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Udaru Mózgu. Przypominamy jakie są objawy tej choroby, a także jak powinna wyglądać właściwa profilaktyka.

Udar mózgu to choroba stanowiąca obecnie trzecią w kolejności – po chorobach serca i nowotworach – przyczynę zgonów. Każdego roku udaru mózgu doznaje nawet 90 tys. Polaków. Blisko 70 procent z nich częściowo traci sprawność. Reakcja w przypadku wystąpienia objawów powinna być natychmiastowa – podkreślił prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

– Jeśli ktoś ma w sposób gwałtowny pojawiające się objawy, takie jak: niedowład, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, nagłe zawroty głowy. Wzywajmy pogotowie – wyjaśnił prof. Jarosław Sławek.

Co robić, by zapobiec chorobie?

Podstawą jest zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i zdrowa dieta.

– Dieta, którą nazywamy śródziemnomorską, czyli oparta na owocach, warzywach, dieta roślinna na oliwie, orzechach. To jest najlepsze dla naszego organizmu, nie tylko pod kątem udaru, ale także chociażby otępienia i choroby Alzhaimerastwierdził prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Bardzo istotne jest unikanie używek.

– Dramatem naszego społeczeństwa jest to, że kobiety i mężczyźni uzależniają się od alkoholu. Piją alkohol w takich ilościach, który stwarza ryzyko nie tylko marskości wątroby, raka wątroby, zawału serca, ale także udaru mózgu. Drugim problem jest beztroskie palenie papierosów i używki różnego rodzaju – akcentował prof. Jarosław Sławek.

Pamiętajmy, że udar może przytrafić się każdemu bez względu na wiek czy płeć. Wezwanie do profilaktyki jest skierowane do każdego z nas.

TV Trwam News

drukuj