fot. PAP/Mateusz Marek

MEN pracuje nad projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe

Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Trwają konsultacje społeczne.

Reforma oświaty ma wkrótce dojść do skutku. O tym jak będzie wyglądał projekt ustawy, przekonamy się wkrótce, po konsultacjach społecznych.

– Projekt ustawy, który daje narzędzia kuratorom do realnego nadzoru pedagogicznego, jest w konsultacjach. Następnie będzie procedowany transparentnie w Sejmie. Mam nadzieję, że zostanie uchwalony, bo to jest bardzo potrzebne – powiedział prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Projekt wywołał oburzenie wśród polityków opozycji. Lider Lewicy, Włodzimierz Czarzasty, stwierdził ostatnio, że propozycje resortu edukacji dadzą bezgraniczną władzę kuratorom oświaty.

„Nie może być tak, że kurator będzie centralnie wskazywał dyrektora, tylko i wyłącznie on. Nie może być tak, że kurator jest prokuratorem, że kurator będzie mówił nauczycielom, co im od początku do końca, w każdym centymetrze, wolno, a czego nie wolno” – wskazał Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Lewicy, wicemarszałek Sejmu.

W ocenie ministra edukacji Włodzimierz Czarzasty oraz inni przeciwnicy reformy nie czytali projektu ustawy, a ich stwierdzenia są bezzasadne.

– No, gdzie to jest zapisane? W którym miejscu jest to zapisane? Kurator nie będzie wybierał dyrektora, dyrektora wybiera komisja konkursowa, w której kurator ma mniejszość głosów. Wszystkie te zarzuty poparte są jakimiś kłamstwami. Warto bazować na prawdziwych argumentach, przeczytać przede wszystkim projekt ustawy, bo mam wrażenie, że wielu tych krytyków tego projektu nie przeczytało – podkreślił prof. Przemysław Czarnek.

Minister podkreślał, że jego resort jest otwarty, by w rozmowy o przyszłości oświaty włączyć związki zawodowe, po to, by uatrakcyjnić zawód nauczyciela.

– To musi być wypracowane w konsensusie i w rozmowach ze związkami zawodowymi i samorządowcami – dodał minister edukacji i nauki.

Niektóre związki – jak tłumaczył minister – w dalszym ciągu nie chcą podejmować rozmów z resortem.

TV Trwam News

drukuj