fot. https://twitter.com/MEIN_GOV_PL

MEiN: Ponad 10 tys. szkół i placówek w akcji „Szkoła pamięta”

Już ponad 10 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło się do akcji „Szkoła pamięta” – poinformowało w czwartek MEiN. Jej celem jest upamiętnienie przez społeczności szkolne ważnych rocznic i postaci historycznych.

Ministerstwo Edukacji i Nauki po raz trzeci zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału „Szkoła pamięta”. Termin zgłoszeń do udziału w tegorocznej edycji akcji upływa w nocy z czwartku na piątek o północy. Finał akcji zaplanowany jest na piątek, 29 października.

„Już ponad 10 tys. zgłoszeń w akcji MEiN Szkoła pamięta! Dziękujemy za tak duże zainteresowanie! Do końca dnia czekamy na kolejne zgłoszenia” – podało MEiN w czwartek po południu na Twitterze.

MEiN zachęca szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz do podzielenia dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci.

W ramach akcji mogą one realizować różnorodne działania. Resort edukacji wskazuje propozycje działań: odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii; uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy; przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii; przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych; odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat; zorganizowanie wycieczki patriotycznej; spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu; opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej; wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju.

„Są to jedynie propozycje działań w ramach akcji. Chętnie poznamy inicjatywy przygotowywane przez przedszkola, szkoły i placówki oświatowe z całego kraju” – zaznaczono w informacji na temat akcji.

Jak zaznaczono, odbywa się ona w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Akcja „Szkoła pamięta” organizowana jest przez MEiN od 2019 r. W pierwszej edycji przedsięwzięcia uczestniczyło 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. W 2020 roku w akcji wzięło udział 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju. W inicjatywę włączyło się także 40 polonijnych placówek oświatowych z całego świata. W 2020 roku ze względu na pandemię COVID-19 zachęcano przede wszystkim do działań on-line i o charakterze multimedialnym.

Każda szkoła, która zgłosi swój udział w akcji, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od ministra edukacji i nauki.

PAP

drukuj