fot. PAP/Piotr Nowak

Resort edukacji i nauki zapowiada podwyżki dla nauczycieli

Dziewięcioprocentowa podwyżka dla nauczycieli w przyszłym roku. Taką propozycję związkom zawodowym i samorządowcom przedstawiło Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W Ministerstwie Edukacji i Nauki pierwszy raz od grudnia ubiegłego roku odbyło się posiedzenie zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji samorządowych i nauczycielskich związków zawodowych. Resort edukacji i nauki przedstawił na posiedzeniu propozycję dotyczącą podwyżek dla nauczycieli. Część już została zrealizowana – zaakcentował Dariusz Piontkowski, wiceszef resortu edukacji.

– Od maja 4,4 procent, czyli tak jak cała sfera budżetowa. Od września tego roku poważny wzrost wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę o 20 proc. więcej średniego wynagrodzenia. Do tego chcemy dołożyć w przyszłym roku przynajmniej 9 procent – mówił Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Minister edukacji i nauki zapewnił, że podwyżki będą oscylować wokół inflacji.

– To będzie oscylowało wokół inflacji, która w Polsce jest. Takie są propozycje. Uzgodnienia będą trwały – zaznaczył dr hab. Przemysław Czarnek.

Związkowcy domagają się większych podwyżek dla wszystkich nauczycieli jeszcze w tym roku. Związki nie wykluczają żadnego scenariusza, łącznie ze strajkiem.

– Chcemy rozmawiać z premierem. Z ministrem już nie ma o czym rozmawiać. Mamy jak zdarta płyta ciągle powtarzać ten sam postulat? Sprawę traktujemy jako bardzo poważną – wskazał Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.

Ze spotkania w resorcie przygotowany zostanie przygotowany protokół, który trafi do premiera. Tymczasem do polskich samorządów – decyzją rządu – trafi blisko dodatkowe 14 mld złotych.

– Najmniejsza gmina dostanie 2, 8 mln złotych. To są środki, które można przeznaczyć na utrzymanie placówek oświatowych – oznajmił szef resortu edukacji i nauki.

Szkoły otrzymają również środki z budżetu państwa na pokrycie kosztów związanych z podwyżkami cen energii i ogrzewania.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl