fot. PAP/Radek Pietruszka

Miliard złotych na sprzęt dla szkół w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”

Rząd przeznaczy 1 mld zł na sprzęt w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Informację przekazał dziś minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na konferencji prasowej podkreślił, że jest to największa inwestycja w unowocześnienie polskiej edukacji.

Środki z programu „Laboratoria Przyszłości” mają trafić do wszystkich szkół podstawowych na wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt. Obecnie w katalogu jest 150 propozycji. Wśród nich są drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty czy kamery.

Miliard złotych z funduszu covidowego na „Laboratoria Przyszłości”, na nowoczesny sprzęt w szkołach podstawowych, który będzie służył w kształtowaniu kompetencji przyszłości naszych dzieci. To Największy tego rodzaju program rządowy w polskich szkołach, unowocześniający polską naukę. Startujemy już dziś. Konsultacje, co do ostatecznego katalogu sprzętu, który proponujemy, będą trwały przez kolejne dwa tygodnie, a za dwa tygodnie oczekujemy już na zgłoszenia organów prowadzących do programu – wyjaśnił szef resortu.

Minister podkreślił, że zainteresowane szkoły, nawet te najmniejsze, mogą otrzymać środki w wysokości co najmniej 30 tys. zł na utworzenie „laboratoriów przyszłości” ze sprzętem do tworzenia kompetencji przyszłości.

Justyna Orłowska, pełnomocnik ministra edukacji ds. transformacji cyfrowej, poinformowała, że w ramach konsultacji programu, będą zbierane propozycje rozszerzające katalog sprzętu, jaki może trafić do szkół. Konsultacje potrwają do 30 września. Szczegóły są dostępne na stronie www.gov.pl/laboratoria.

RIRM

drukuj