fot. https://twitter.com/DanielObajtek

PKN Orlen uruchomił we Włocławku instalację do testowania innowacyjnych rozwiązań

PKN Orlen uruchomił we Włocławku pierwszą w swej historii pilotażową instalację bocznikową, gdzie testowane będą nowe katalizatory oparte o własne receptury. Instalacja powstała przy zakładzie, w którym wytwarzany jest kwas tereftalowy służący do produkcji tworzywa PET – podał koncern.

PKN Orlen, informując w środę o otwarciu nowej instalacji we Włocławku podkreślił, że opracowanie innowacyjnej, własnej receptury to efekt trzyletniej współpracy koncernu z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego – testy na instalacji bocznikowej mają potrwać około dwóch lat.

„PKN Orlen uruchomił we Włocławku pierwszą w historii firmy pilotażową instalację bocznikową, w której będzie testować nowe katalizatory oparte o własne receptury. Powstała ona przy Zakładzie PTA, w którym wytwarzany jest kwas tereftalowy, surowiec służący do produkcji tworzywa PET, wykorzystywanego na szeroką skalę w wielu produktach codziennego użytku, np. butelkach do napojów, odzieży czy wykładzinach” – przekazał w komunikacie koncern.

Inwestycja ta, jak zaznaczył PKN Orlen, wpisuje się w realizację Programu Rozwoju Petrochemii i strategię Orlen2030, zakładającą wzrost zaangażowania w badania, rozwój i innowacje. Koncern wyjaśnił przy tym, że instalacje bocznikowe umożliwią „efektywniejsze opracowywanie nowych technologii i produktów, budowanie własnego know-how oraz uzyskiwanie patentów dla nowatorskich rozwiązań”.

„Innowacyjność jest podstawą sukcesu w biznesie, dlatego wzmacniamy go konsekwentnie, inwestując w badania i rozwój. W ciągu 10 lat w Grupie Orlen przeznaczymy na realizację projektów w tym obszarze do 3 proc. całej puli inwestycyjnej, czyli co najmniej 3 mld zł” – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu. Jak dodał, cel, jakim są badania i rozwój, został jasno zdefiniowany w strategii Orlen2030.

„Ważnym krokiem w jego realizacji było otwarcie w tym roku Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Kolejnym jest uruchomienie pierwszej demonstracyjnej instalacji bocznikowej w Zakładzie PTA we Włocławku. Dzięki niej innowacyjne rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będziemy testować w realnych warunkach przemysłowych przed pełnym wdrożeniem ich w zakładzie produkcyjnym” – podkreślił.

PKN Orlen wyjaśnił, że katalizator to substancja chemiczna, która jest niezbędna do przeprowadzenia procesu oczyszczania surowego kwasu tereftalowego. Według koncernu, instalacja przemysłowa PTA odpowiada za roczną produkcję kwasu tereftalowego na poziomie 650 tys. ton.

Koncern dodał, że stosowany obecnie w procesie uwodornienia na PTA katalizator komercyjny zawiera bardzo drogi metal szlachetny – pallad, którego cena na rynkach światowych rośnie od 2018 r.

„Celem PKN Orlen jest wyprodukowanie katalizatora zawierającego znacznie mniej metalu szlachetnego, co korzystnie wpłynie na jego koszt, zwiększy efektywność ekonomiczną produkcji oczyszczonego kwasu tereftalowego oraz konkurencyjność firmy” – zaznaczono w informacji.

Według PKN Orlen, do testowania w instalacji bocznikowej wybrano kilka katalizatorów, które z sukcesem przeszły już fazę badań laboratoryjnych i mają największy potencjał do zastosowania ich na pełnoprzemysłowej instalacji PTA. Koncern zwrócił uwagę, że „kluczowym elementem instalacji bocznikowej jest wysoki na ponad 5 metrów reaktor, który jednorazowo może przetestować aż 120 kg innowacyjnego katalizatora”.

„Testy na instalacji bocznikowej potrwają około dwóch lat. Następnie będzie ona wykorzystywana do realizacji kolejnych innowacyjnych projektów” – zapowiedział PKN Orlen.

Jak dodał, już po etapie testów spółka podejmie współpracę z wybranym producentem katalizatorów, który będzie produkował katalizator w ilości wielkotonażowej na bazie innowacyjnej receptury koncernu.

„W przyszłości spółka będzie mogła udzielać licencji na opracowane rozwiązanie własnego katalizatora innym zakładom PTA na świecie, których w sumie jest ok. 100, najwięcej w Chinach i USA” – podkreślono w komunikacie.

PKN Orlen oznajmił jednocześnie, że kolejne instalacje bocznikowe uruchomi w 2023 r. w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku, w części petrochemicznej tego kompleksu.

„Pozytywnie wpłynie to na dalszą realizację projektów efektywnościowych, podjętych przez spółkę oraz pozwoli jeszcze bardziej zacieśnić współpracę badawczo-wdrożeniową z polskimi ośrodkami naukowymi” – ocenił koncern.

PKN Orlen w 2011 r. oddał do użytku wybudowany za ponad 1 mld euro kompleks produkcyjny PX/PTA – jak informował wówczas – najnowocześniejszy i najwydajniejszy w Europie. Uruchamiając oba obiekty – instalację PX w Płocku i PTA we Włocławku – koncern podawał, że moce produkcyjne instalacji PX wynoszą 400 tys. ton paraksylenu rocznie, a instalacja PTA ma zdolność produkcyjną 600 tys. ton kwasu tereftalowego rocznie, co stanowiło wtedy 20 proc. europejskiej produkcji.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl