fot. PAP/EPA

Kontynuacja negocjacji ws. kopalni Turów

Dziś rozpoczyna się kolejna tura rozmów z Czechami w sprawie kopalni w Turowie. Cel jest jeden, czyli zawarcie umowy międzyrządowej, która pozwoli wycofać skargę z TSUE.

Sprawa kopalni węgla brunatnego w Turowie trwa od lutego br. Czesi stwierdzili, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi do wody. Dlatego skierowali skargę do TSUE. Unijny sąd nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni. Polski rząd od prawie miesiąca negocjuje z Czechami, aby wycofali skargę. Przed nami czwarta tura rozmów w Pradze. Dzisiaj wezmą w nich udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

„Naszą intencją jest osiągniecie porozumienia, które będzie akceptowalne dla obu stron. Podejmujemy wszelkie możliwe działania w celu zakończenia sporu z Republiką Czeską” – poinformował Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Już wcześniej Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, przyznał, że rozmowy z Czechami nie są łatwe.

– Strona czeska zaproponowała trudny do zaakceptowania projekt umowy międzyrządowej. I na temat tego projektu od kilku tygodni rozmawiamy – ocenił wicemin. Artur Soboń.

Negocjacje polsko-czeskie w sprawie kopalni w Turowie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej. Określi ona warunki, na jakich Czechy wycofają skargę z unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

TV Trwam News

drukuj